Akıl vermek gibi olmasın. Erdoğan ve yakın çevresi “Brütüs sendromu” yaşamak istemiyorlarsa, çok geç olmadan bir an evvel Mufassal İslam Tarihi, Hayatüs Sahabe okumalarına ara verip, acilen Roma ve Bizans tarihine yoğunlaşmalılar.

Büyük Selçuklu Devleti'nin veziri, Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî  yani bilinen adı ile Nizamülmülk'ün  Siyâsetnâme’si, olup biteni anlamada yetersiz kalabilir.

Niccolò Machiavelli'nin “Prens kitabını önerebilirim. 

Neden mi? 

Çünkü Brütüslerle çepeçevre kuşatılmışlar. 

Bizans entrikalarının  haddi hesabı yok.

İktidar odağına biat eden her fani, güç ve servetten kendi payına düşeni kapabilmek  için önce sadakatini sunuyor sonra ilk fırsatta Brütüslüğe soyunuyor.

Kendileri de Brütüs olanların başka Brütüslerin ihanet edecekleri Sezar olmaları belki bu nedenle kaçınılmaz. Nasıralı İsa'nın sözüne yeni bir yaklaşım şart; Sezar’ın hakkı ve Brütüs'ün hakkı yeniden tasnif edilmeli.

Günümüzde siyaset yapan kişilerde ahde vefa olmaması ne yazık ki yitik bir etik değer. Bazı siyasetçilerin verilen emeğe hiç saygı duymaması ne büyük trajedi!..

Eğer vefa onlar için İstanbul’da bir semt adı ise demek ki şimdiye kadar akıntıya kürek çekmişler. Ve hep böyle mi olmalı? 

Kendisi ile ters düşen herkesi Brütüs ilan edenlerin vakti zamanında, kaç Sezarı sırtından hançerlediği gerçeği görmemezlikten gelinebilir mi? 

Siyasette vefa, belki doğasına ters. Bununla birlikte siyasette vefa arayanların siyaset kurumunun seviyesinin yükseltilmesine ne tür bir katkı sunduklarına ve kişisel menkıbelerine bakmak gerekir.  

Biat, itaat, ihanet…

Siyaset sahnesinde yeni “Dümbüllü" kim olacak? Taliplisi çok. Onlardan biri de eski başbakan Davutoğlu

Biat ve itaat  sürecinde egosunu zorlayan hadiseleri, “kol kırılır yen içinde kalır” deyip içselleştirdi. 

O günleri hatırlarsanız beyefendinin, başbakanlıktan alınmasına, deyim yerindeyse “gıkı dahi” çıkmamıştı.

Bahanesi hazırdı. 

Kan kustu kızılcık şerbeti içti. Etrafındaki danışman sürüsü, "-Reise meydan okumayalım, konjonktür uygun değil, ortam oluştuğunda alanlara ineriz…” gibi suya-sabuna dokunmayan yol haritası önerdiler.

Başbakanlık görevinden alınmasını büyük bir başarı, özveri hatta siyasi etik gibi takdim etmişti.

Külahıma anlatsın. 

Başbakanlığa veda konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, 28 Ağustos 2014'te kutsal bir görev devraldığını belirten Davutoğlu, Partililere, ayrışmaya izin vermemeleri çağrısında bulunmuş, "Kim ki partimizde bir gedik açmaya, kim ki şu veya bu olay sebebiyle partimizden yolunu ayırmaya kalkarsa onun karşısında önce ben dururum. 

AK Parti'nin neferi olarak yürütmekte olduğum siyaset ve demokrasi mücadelesini son ana kadar sürdüreceğim" demişti.

Sarımsağı gelin etmişler kırk gün sonra kokusu çıkmış. 

Konya Çelebisi”nin Mevlevi meşrep olması, ha bre dönmesinden belli. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile vefa ilişkisini son nefesine kadar sürdüreceğini vurgulayan Davutoğlu, "Ne gelişme olursa olsun ben verdiğim söze sadığım. Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. 

Hiç kimse benim ağzımdan, benim dilimden, benim zihnimden Cumhurbaşkanımız aleyhine tek bir söz duymadı, duymayacak. 

Bunun açık ve net bilinmesini isterim ve bunun istismar konusu edilmesine de izin vermem.

Cumhurbaşkanımızın onuru, hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başkanı olarak hem benim dava arkadaşım olarak, onun ailesinin onuru benim ailemin onurudur. 

Onun ailesi benim ailemdir.

Kimsenin bundan sonra yeni fitne kapıları açmaya niyetlenmemesi icap eder.demişti.

Peh Peh bir atım var alapaça. 

Davutoğlu şimdi, kendi ağzından çıkan bu sözleri unutmuş!..

Eee boşuna dememişler “yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye. Bunların ne gecesi belli ne de feneri nerede söndürdükleri? Gitsinler Bektaşilerden Çerağ Uyandırma neymiş öğrensinler. 

Kurtulmuş’un Harunluğu, Soylu’nun Mevleviliği…

Süleyman Soylu’nun AK Parti'ye hangi şartlarda hangi vaatlerle transfer olduğu kendi sırrı. Ne yaşandı, ne konuşuldu, kimler aracı oldu bizler bilmiyoruz. 

Soylu, AK Parti’ye geçmeden, Numan Kurtulmuş'un bir zamanlar Saadet Partisi Genel Başkanı olduğunda "Harun gibi gelip Karun gibi olmayacağım" şeklindeki eleştirilerine rahmet okutan konuşmalar yapıyordu.

Şimdi hatırlatsanız, Necip Fazıl Kısakürek'in, "Benim Geçmişim bir çöplüktür ve çöplüğü ancak kedi ve köpekler karıştırır." sözüyle size karşılık verir. Polemik ustası. 

Süleyman Soylu, zaman zaman siyasi lideri Erdoğan’a bağlılık açıklamaları yapıyor(du). 

Bir kaç  yıl önce, sanırım 2018'de CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu “40” programında "Emekli olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna;

 "Siyaset düşünmüyorum, mümkünse de var olan en kısa zamanda siyasetten farklı bir hayata geçmenin kendim için doğru olacağını düşünüyorum. 

En kısa zaman ne zamansa. Mesela Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra siyaset yapmayacağım. Ama kendisi ne kadar yapar, kendilerinin kararıdır ama benim böyle bir kararım var." cevabını vermişti. 

Soylu çıkış arıyor!..

10 Nisan 2020 Cuma saat 22.00’de, paldır küldür, 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde gece yarısına iki saat kala, hazırlıksız yakalananlar, sosyal mesafe falan gözetmeden fırınlara, marketlere koştular. 

Ortaya çıkan görüntüler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, bir çırpıda yok saydı. 

Liderini hedef gösteren açıklamasında, "Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde…” deyiverdi. 

Pandemi salgını sürecinde ilk sokağa çıkma yasağı kararını vermesi sonrasında eleştiri bombardımanından sersemleyince istifasını velinimetine, pardon reisine danışmadan açıkladığında, kendisine sadık trol ordusu, ortalığı yangın yerine çevirdi. 

İstifası restti. Reisi resti gördü, reste rest demedi. Soylu’nun istifasını sunmasıyla yaşananlar Erdoğan’ı zora sokmasına rağmen devam dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağırmasıyla İstanbul'a giden Soylu’nun, Erdoğan’a “Hayatımın sonuna kadar size sadık kalacağım” dediği biliniyor.  

Durup dururken neden böyle deme ihtiyacı hissettiği sorulmaz mı? 

Acaba Erdoğan, bakanının sadakatinden şüphe ettiğini yüzüne vurdu da muhatabı biat tazelemek zorunda mı kaldı? 

Gerçi Süleyman Soylu, bu konuda Yiğit Bulut'un eline su dökemez. Kiminin “jöleli”si Bulut, “İki silahım, yüzlerce mermim var, ben ölmeden cumhurbaşkanına kimse dokunamaz demişti.  

Allah var; Soylu'dan  böyle bir şey duymadık!

Yapılamayan Bakanlar kurulu toplantısı ve ortaoyununda son evre; sokağa çıkma yasağı…

Cumhurbaşkanı’nın iki aylık İstanbul gezisinden Ankara’ya dönmesinden önce sözcüsü, amirinin önce Milli Güvenlik Kurulu’na sonra da  kabine toplantısına başkanlık edeceğini açıklamıştı. 

İlki yapıldı. İkincisinin yapılıp yapılmadığı meçhul. Yapıldığına dair bir haber yok. 

Kamuoyu, Pandemi süreci takvimine bakarak hafta sonu sokağa çıkma yasağı beklemiyordu. Çünkü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Çarşamba günü, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle bu hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulanmayabileceği yönünde kamuoyunda güçlü bir kanaat oluşmuştu. 

Ancak 4 Haziran Perşembe günü, ne olduysa ne yaşandıysa, İçişleri Bakanlığı, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya ve Samsun'un yanı sıra Zonguldak'ta hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, yangından mal kaçırır gibi duyuruverdi. 

67. Hükümet’in bakanlar kurulunda Kabine savaşlarının başladığı bu şekilde anlaşıldı. 67. Hükümet’in Sağlık Bakanı, “yasak-masak yok!..” diyor, 67. Hükümet’in İçişleri Bakanı, “yasak var” diyor. Belirsizliğe son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın hafta sonu için aldığı sokağa çıkma yasağı kararını iptal ettiğini açıkladı. 

Şimdi bu “de facto” durum, yönetim zaafiyeti değil de ne? Soylu, açıkça kazan kaldırdı. Erdoğan'a kafa tuttu. İlk değişiklikte, gitmeyi garantiledi. 

Yerine Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri 1960 Trabzon Çaykara doğumlu Seyfullah Hacımüftüoğlu mu atanır, yoksa MİT Başkanı Hakan Fidan mı atanır hep birlikte göreceğiz!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Baha Said 2020-06-06 19:28:49

Siyaseten bağlılık siyaseten itaat hepsi hikaye gerçek olan hırs koltuk

Avatar
Darius Persis 2020-06-06 10:37:01

Politik arena gladyatörlerin hayatta kalma mücadelesini solda sıfır bırakır

Avatar
yulaf sağlıktır 2020-06-06 10:39:37

Etcil beslenme otcul beslen hayat kurtar hayatını kurtar

Avatar
AkGenç 2020-06-06 10:42:19

Fitne çıkarma AKPARTİ bir bütündür parçalanamaz hevesin kursağında kalır

Avatar
İrem 2020-06-06 12:35:08

Soylu’yu yedirmeyiz

Avatar
Ömür Yetmez 2020-06-07 06:59:18

Provoke etme huyundan vazgeç.USA'cı seniii


sanalbasin.com üyesidir