Türkiye'de yakın zamandaki siyasi şekillenmenin ilk adresi MHP olmuştu.

MHP'de o dönemki kurultay sürecinin beklenildiği gibi olmaması üzerine, partiden kopan bir grup vekil, İYİ Parti'yi kurmuştu.

Uzun süredir dillendirilen bir diğer oluşum ise Gül - Davutoğlu - Babacan çevresinin kurmayı planladıkları partidir; böylece MHP'nin ardından AK Parti’den de bir kopuş ile birlikte yeni bir parti kurulmuş olacaktır.

Siyaseten yaşanan bu bölünmeleri "Atlantikçi - Avrasyacı bölünmesi" olarak da okuyabiliriz.

Zira bu bölünmelerin ilk tetikleyici unsuru, Davutoğlu’nun görevden istifa ettirilmesi ve ardından Rusya ile siyasi/askeri yakınlaşmamız ile birlikte başlamıştır.

AK Parti ve MHP, bu bölünmelerde “Avrasya" tarafında durmayı tercih ederken, onlardan kopan grupların "Atlantikçi/NATO’cu" çizgiye yakın durduklarını söyleyebiliriz.

Şimdi ise bölünmesi muhtemel 3. önemli parti CHP’dir.

Çünkü böylesi global bir siyasi şekillenmede CHP'nin muaf tutulması düşünülemez; fakat CHP'deki şekillenmenin hangi yönde evrileceği henüz netleşmemiştir.

Yani, CHP'den kopan bir grup mu “Atlantikçi" olacak yoksa CHP'nin kopuştan sonraki yeni yönetimi mi “Atlantikçi” olarak kalacak!..

Diğer iki parti örneğinde olduğu gibi, kopan grup “Atlantikçi" olursa, CHP Genel Merkezi, yeniden şekillendirilip “Avrasyacı" bir pozisyon alacaktır.

Her iki durumda da Kılıçdaroğlu’nu zorlu bir süreç beklemektedir; eğer “Atlantikçi” grup, genel merkezde hakim olamazsa, yeni bir parti kurmak yerine İYİ Parti ile birleşmeleri daha muhtemel olacaktır, böylesi bir durumda ise İstanbul, Ankara gibi önemli şehirlerdeki CHP’li belediye başkanlarının da yeni şekillenmeye göre pozisyon almaları gerekecektir.

CHP’de ayrışma krizi başlatmak için düğmeye basıldığında, öncelikle “Erken Kurultay" sesleri yükselmeye başlayacaktır; Kılıçdaroğlu ve ekibi, tercihlerini Avrasya tarafından yaparsa, yeni siyasi şekillenme de şöyle olacaktır:

"Gül - Davutoğlu - Babacan" bloğu + İYİ Parti + CHP’den kopan “Atlantikçi grup... 

Bunun karşısında ise daha önce Perinçek'in dillendirdiği "Türkiye İttifakı" kurulabilir.

.

Cengiz Han Güven, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir