18 Şubat 2020 Salı 12:47
56 Okunma
'Kadın ustalar' cep telefonu tamirciliğine el attı
İstanbul

"İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur." sloganıyla kadınların her işi başarıyla yapabileceklerini göstermek için hayata geçirilen "Kadın Ustalar" projesi kapsamında, cep telefonu teknisyenliği eğitimi verilen kadınlara yeni bir meslek edinme ve iş bulma fırsatı sunuluyor.

İzmir'de inşaat şirketi sahibi olan Seyhun Ayhan, eşi Sibel Ayhan ile birlikte çaresizlik içinde olduğunu belirten bir annenin çocuğunu evlatlık vermek için internette yayımladığı ilandan etkilenerek 2018 yılında "Kadın Ustalar" projesini başlattı. Projeyle, ihtiyaç sahibi kadınların istihdama katılarak ayakları üzerinde durabilmeleri amaçlandı.

Ayhan çifti, Milli Eğitim Bakanlığınca desteklenen projeyi uygulamaya geçirmek için Kadın Ustalar Eğitim Hizmetleri ve Teknoloji Limited Şirketini kurdu.

Kadınların her meslekte başarılı olabildiklerini göstermelerine fırsat tanıyan proje, "erkek mesleği" olarak görülen seramik ve laminant parke döşemeciliği, motosikletli kuryelik, servis şoförlüğü, beyaz eşya teknik servisi, iş makinesi ve forklift operatörlüğü, oto tamir bakım ve onarım hizmeti, asansör bakımı, benzin dolum personeli ve çilingirlik gibi 50'ye yakın farklı iş kolunda kadınları meslek sahibi yapmaya devam ediyor.

Projeyle bugüne kadar 33 bin 400 kadına eğitim verilirken yıl sonuna kadar bu sayının 80 bine ulaşması hedefleniyor.

Eğitimi tamamlayan kadınlara iş imkanı

"Kadın Ustalar" projesinin yeni eğitim alanı olan cep telefonu tamirciliği, cep telefonu sigorta hizmeti sunan bir şirketin ücretsiz desteğiyle gerçekleştiriliyor. Şubat ayının ilk günlerinde başlayan eğitim sayesinde kadınlar, cep telefonu tamiri için gerekli tüm süreçleri, alanında uzman isimlerden almaya başladıkları eğitimlerle uygulamalı öğreniyor.

Cep telefonu teknik servisinde görev yapabilecek kadın ustaların yeterliliklerinin sağlanması amacıyla düzenlenen eğitimlere 5 kursiyer katılıyor. Maddi zorluk çeken kadın katılımcılardan oluşan grubun eğitim masrafları, proje kapsamında sponsor firmalar tarafından karşılanıyor.

Bir ay sürecek eğitimlerin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı "Mesleki Yeterlilik Sertifikası" almaya hak kazanan kadın cep telefonu tamircileri, bulundukları bölgelerden gelecek iş taleplerine yönlendirilecek ya da sponsor firmalarda iş başı yapabilecek.

Meslek edinmek ve iş bulmak isteyen her yaş, profil ve meslek grubundan kadın, "kadinustalar.com" internet adresinden kurslara başvuru yapabiliyor.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir