Yerli ve Milli Yazılım hamlesi” en sonunda geldi ama Rusya’dan! 

Ruslar, "Akıllı Teknoloji"ye ayar verdi!

"Türk Bilişim hayali"ni Ruslar gerçekleştirdi!..

Bu minvalde daha pek çok söylenebilir ama bir de şu var ki o da az bir şey değil; demek ki boşuna tekrar edip durmuyor muşuz; Rusya'nın bu hareketi, belki bizdekileri de harekete geçirir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yerli yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasayı onayladı.

Yürürlüğe giren yasayla beraber, ülkede 1 Temmuz 2020’den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.

Söz konusu yasa taslağı, 21 Kasım 2019 tarihinde Rusya Devlet Duma’sı tarafından kabul edilmişti. Kabul edilen yasa tasarısı, Rusya Devlet Duma’sı Ekonomik Politikaları Komitesi Başkanı Sergey Jigarev’in yönetimindeki bir grup milletvekili tarafından hazırlandı.

Yasa kapsamına girecek olan cihaz ve programların listesi, Rusya hükümeti tarafından belirlenecek.

Haberde verilen bilgilere, aylar öncesinden vakıf olduğum için pek şaşırmadım. 

Şaşkınlığımı gizleyemediğim bir husus var maalesef, özellikle son dönemde ilgili kurumlar için hazırlanan birçok raporun “Bu çalışmalar zaten yapılıyor” gibi yaklaşımlarla hakikaten çok şaştrtıcı bir biçimde sümen altı edilmesi. 

Kendi evlatlarını dinlemeyen bir devlet mekanizması olur mu hiç? 

Görünen o ki “Türk gençliği”ni bağrına bastığını ve Kafkaslar’ın hamiliğine soyunduğunu göstermeye çalışan Ruslar, gece-gündüz demeden aklını bu işlere çalıştıran Türk gençliğini dinleyip, yabancı tüm yazılımları yasaklama kararı aldı. 

Mesele, bu kararı almak değil elbette, bu karar sonrası hemen uygulamaya geçecek olan siber güvenlik içerikli teknolojilerin yasaklanan cihazlara entegre edilmesi. 

Putin, “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” atasözümüzün hakkını hayli veriyor gibi görünüyor.

Teknik olarak, çakallar ve tilkilerin tam ortasında kalan Türk gençliğinin zihni iyiden iyiye bulanmış durumda ve bir yaşam destek ünitesi olarak geldiğini iddia edenlerin, boynuna geçirmeye çalıştıkları teknolojik urgandan kurtulması pek kolay olmayacak. 

Kadim Türk devletinin yiğit evlatlarının arasına karışan ve İngiliz görünümlü Amerikan teknolojisini Arap soslu içeriklerle empoze edenlerin asıl amacının yeni bir teknoloji ve inanç anlayışını öne sürerek asil kan sahiplerini imha etmek olduğunu söylersek çok ütopik gelebilir.

Şimdi bir de Türkiye'deki sosyal medya kullanım istatistiklerine bakalım.

Rapora göre Türkiye'de toplam 52 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar ile sosyal medyaya bağlanıyor. 

Üstelik bu mobil cihazların tamamı, Rusya devlet başkanının “yerli yazılım” şartı koştuğu cihazlar. 

Benzer bir hamleyi uzun süredir, kendi Devlet Başkanımızdan da bekliyoruz ama etrafında bulunan teknik yöneticilerin, sanırım çok daha mühim işleri var ki bu işlere pek sıra gelmiyor ya da Gina Haspel’in danışmanlığı esnasında bu konulara sıra gelemiyor.

Kimin devletçi, kimin Atlantik veya Avrasyacı olduğunu bir tuşla kolaylıkla analiz edebilenlerin olası bir savaş halinde kimlerle iş tutacağını bilmesi gereken kurumların 15 Temmuz’da nasıl bir zafiyet göstererek aslan parçalarımızın şehit edildiğini maalesef ülke olarak tecrübe ettik. 

Böylesine acı bir halde teknolojik bağımlılık yüzünden onca sorun yaşamışken halen daha hiç bir somut önlem alınmamasını pek anlamak mümkün değil.

Ruslar’ın kendi geliştirdikleri bir bilgisayara yine kendi geliştirdikleri bir programlama tekniği ile mi yoksa mevcut programlama dillerine hakim olarak mı tüm akıllı telefonlara yerli yazılım yükleyeceği bilinmez ama, Rus devletinin Türk gençliğini çok yakından takip ettiği ve o düşünceleri izleyerek, aldıkları tavsiye ve taktiklere kıymet verdiği, bu yerinde hareketle de oldukça net olarak görünüyor.

Yoksa Viladimir Putin Türk mü?” de ne dediğimize kulak veriyor ve “Biz söylüyoruz Ruslar uyguluyor” diyerek magazinsel bir yaklaşım sergilemeyelim ama “illa bizde de böyle olmalı” diye düşünen birileri Meclis’te varsa lütfen bir zahmet aynı yasa teklifini, bizim Meclis’e getirin ve devlet başkanımızın onayına sunulsun.

Ülkemizi zehirleyen bacaların zehir yaymasına ellerini kaldıranlar bu zekâ içerikli ve bol maddi getirisi olan keskin yasayı ortaya çıkarabilecek yetkin ve yeterliliğe sahip mi bilemem ama kendilerini üçüncü sınıf arabesk teknolojilerle harmanlayanlara yazıklar olsun.

Bireysel olarak tek endişem var o da “Pardus” ile yeşeren Türk bilişim serüveninin, dişi kurdumuzu “dansöz”e çevirmeleri gibi, sözüm ona yeni sürüm yerli teknolojiye de “Asena” isminin verilme ihtimalidir.

Ey Türk titre ve kendine gel; yoksa yetkililerin çok güvendiği Amerikan ve İngiliz görünümlü, Arap kokulu teknolojilerle elde edilen her ne varsa sana, bana, vatana ve tüm tüm sevdiklerine karşı kullanıldığında iş işten geçmiş olacak.

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


sanalbasin.com üyesidir