Tarihinsanlığın/olguların/vakaların birikmiş sözlü ve yazılı külliyatı gibidir. 

Tarihin aktardıklarını/yazdıklarını okuyanlar, buradan çıkardıkları anlamlar/manalar/sonuçlar itibarıyla geleceği şekillendirmeye çalışmışlardır. 

Dil/töre/giyim tarzları/mimari şekiller gibi bütün kültürel öğeler, tarihsel süreç içerisinde değişime/gelişime uğrayarak bugün yaşadığımız dünyayı şekillendirmiştir.

Kadim Medeniyetlerin/Kültürlerin/ İmparatorlukların kurulup yıkıldığı, birçok uygarlığın medeniyet sahnesinden silindiği bu tarihe kim yön vermektedir!.. (?)

Yazılı kaynakların tutarlılığı/geçerliliği ne kadar sürebilir!.. (?)

Büyük bir yalan üzerine kurulmuş/kurgulanmış bir tarih yazılmış olabilir mi!.. (?) gibi soruları haklı olarak çoğaltabiliriz; çünkü Tanrı’nın gönderdiği Kitaplar’ın dahi tahrif edildiğine dair kuşkular varken, sözlü ve yazılı kaynakların da tahrif edilebileceği kuşkusunu duymak gayet doğaldır.

Dinsel/Kültürel orjinli aktarımlarla günümüze ulaşan yazılı ve sözlü kaynakların geçerliliği/tutarlılığı, hayatın realitesi/gerçekliği içinde gözlemlenebildiği ölçüde kabul edilebilir. 

Bir olguya, daha önceden kutsallık atfedilmiş olması, bu olgunun Tanrısal/İlahi/Evrensel kaynaklı bir aktarım olduğunun delili kabul edilemez; zira hurafelerin de çıkış noktasında, insanların kendi tasavvurlarıyla olgulara kutsallık vermeleri etkili olmuştur. 

Her konuda olduğu gibi, dinsel anlatımların/aktarımların da sorgulanmaya muhtaç olduğunu unutmayalım! 

Hiçbir anlatım/aktarım/olgu sorgulanmadan hakikat/doğru/mutlak olarak kabul edilmemelidir.

...Her gördüğün ışığı aydınlık sanma, şeytanın süslediği alevler de ışık saçar ve yaklaştığın an seni yakar; hakikatin ışığındaaydınlık geleceğe koşanlar bu süslü alevlere aldanmayacaktır...

.

Cengiz Han Güven, dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


sanalbasin.com üyesidir