El insaf! Böyle bir şey olabilir mi?”

Kim bir hata yapar veya kasıtlı günah işler de onu bir suçsuzun üzerine atarsa büyük bir bühtan ve apaçık bir günah işlemiş olur (Nisâ, 4/112.)

 “Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli hallerini ve kusurlarını araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a gönülden saygı besleyip O’na karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri çokça kabul edendir, engin merhamet sahibidir.” (Hucurat/12) 

Böyle bir günahtan, vebalden Allah’a sığınırım. 

Dediğim gibi bu iddia bana ait değil. İddianın patent sahibi, arı kovanına çomak sokan İngiliz gazeteci Tim Sebastian

Adam laf ebesi. Anasının gözü.  Sözünü esirgemeyen ya da çanak soruyla konuklarının  karşısına çıkmayan İstihbaratçı eskisi. Meslektaşları Tim Sebastian'ın görüştüğü kişiler için tuzaklar kurma konusunda uzmanlaştığını söylüyor. Onun programına giden umduğunu değil bulduğunu hak ediyor. 

Kasım 2019’da Conflict Zone /Çatışma Bölgesi” programında ne oldu?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nazi işadamı ve mühendis Kurt A. Körber tarafından kurulan Körber Vakfı tarafından düzenlenen Berlin Dış Politika Forumu kapsamında düzenlenen “Çatışma Bölgesi” (Conflict Zone) konulu bir oturuma katıldığında o da nasibine düşeni fazlası ile almıştı.

İbrahim Kalın; gazeteci Tim Sebastian’ın ve foruma katılanların sorularını yanıtladığı programa, Türkiye için skandal ifadeler damgasını vurmuştu.

Koskoca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Washington DC’deki bir müzik grubunda bağlama çalıp ney üfleyen,  bozkırın tezenesi, müellif Prof. Dr. İbrahim Kalın’a, Cemaatçi gazete geçmişini hatırlatan Moderatör Sebastian, 15 Temmuz darbecisi FETÖ'cüleri savunan ve aklamaya çalışan sorular yöneltmişti.

Tim Sebastian, İbrahim Kalın’ın, FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesinin İngilizce yayınında (Today’s Zaman) çalıştığını hatırlatarak “Siz de cezalandırılabilirsiniz. Eskiden Gülenci gazete için çalışıyordunuz” demişti.  

Hamama giren terler!..

Tim Sebastian'ın beklenilmeyen çıkışı karşısında şaşalayan Kalın, “FETÖ için çalışmadığını, onlar için yazdığını ve bunun farklı bir konu olduğunu” söylese de soruyu soran, istediğini elde etmişti.

Türkiye kamuoyu da FETÖ ile mücadele ettiği söylenen  Cumhurbaşkanlığı Kurumunun önemli aktörlerden birisinin iltisakı hakkında malumat sahibi olmuştu.  

Gevurun ekmeğini yiyen kılıcını kuşanır!

Kim ne derse desin İbrahim Kalın, o programda kendi kalesine gol atan kaleci pozisyonunu hayatı boyunca hep hatırlar. Boşuna dememişler. Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!

Tim Sebastian; Sokratik yöntemle İbrahim Kalın’ın, FETÖ operasyonlarından önce, FETÖ'nün “Today's Zaman” gazetesinde yazarlık yaptığını, kendi ağzından bizzat kendisine ifşa ettirmişti. 

Bu nedenle, boyu kadar kitap muharriri, muhterem İbrahim Kalın'ın, FETÖ için çalışmadığını ama onlar için yazdığını söylemesi ne anlama gelir bir düşünün? 

FETÖ liderini Georgetown Üniversitesi’nin “En Etkili 500 Müslüman” listesine 13. sıradan sokan kişi, Cumhurbaşkanlığı’nda ne iş yapar?

İspirliler, sosyal ilişkileri, ticari girişimleri, yatırımları nedeni ile çok zeki  olduklarını ima eden “İplik kaytan, İspirli şeytan olur” deyimi ile anılırlar. 

Kalın da İspirli. ABD'de iken FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen'i, Georgetown Üniversitesi’nin 2009 yılında hazırladığı “En etkili 500 Müslüman” listesine 13. sıradan sokan kişiydi. 

Daha önce yazmıştım; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ı, 2003'te tanıdım. Yurt dışından bir heyetle, Basın Müşavirliğini deruhte ettiğim bir Bakanı ziyarete gelmişlerdi.

Çıkışta bana kartını bıraktı ve kendisini Sayın Bakanla görüştürmemi istedi. Bakana talebini ilettiğimde ilgilenmemişti.

Allah’ınyürü ya kulum” dediklerinden olduğu için Başbakanlık bürokrasisinde hızla yükseldi. Bana gelince işbilmezliğimden bırakın yerimde saymayı, mevcudu bile kaybettim.

İbrahim Kalın’ın bürokraside kıskananların çatlayacağı, herkese nasip olmayan parlak bir geçmişi var. İbrahim Kalın, Alanya Lisesi mezunu. Kalın’ın biyografi bilgilerinde doğum yeri Erzurum olarak geçiyor ancak ailesinin Siirt kökenli olduğu söylentisi yaygın.

Bazı sitelerde İbrahim Kalın’ın İspirli olduğu, Kürt kökenli olmadığının ispatlanmaya çalışılması, bu konuda sanki bir şeylerin örtbas edilmeye çalışıldığı izlenimi uyandırıyor.

1992'de İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan  İbrahim Kalın aynı yıl Neriman Kalın ile evlendi ve bir yıl sonra 

1993'te Uluslararası İslam Üniversitesi'nde İslam düşüncesi ve felsefe alanındaki yüksek lisans çalışması için Malezya'ya gitti. 

İngiliz İstihbaratının kurdurduğu Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi…

"244 Acklam Yolu, Londra W10 5YG İngiltere” adresinde faaliyet gösteren Al-Manaar - Müslüman Kültürel Miras Merkezi’ni (MCHC) duydunuz mu?

Al-Manaar - Müslüman Kültürel Miras Merkezi, 17 Mayıs 2001'de Galler Prensi Prince Charles tarafından açıldı. Burası İngiliz Sömürge Bakanlığının izni dahilinde, İngiltere’de tescilli bir yardım kuruluşu.

Ayrıca İngiliz istihbaratının İslam ülkelerinde terör faaliyetlerinde ve istihbarat çalışmalarında kullandığı casusları devşirdiği, yetiştirdiği mekân. Tıpkı Alman ve Amerikan gizli servilerinin İkinci Dünya Savaşı sonrasında Münih’te kurdukları camii gibi.

İlk icraatları bu değil tabi. Günümüzde eski Sovyet Coğrafyasında özellikle Kırım'da faaliyete  geçirilen Ürdün merkezli sözde Hilafetci örgüt gibi. 

Hele hele Şia'nın İngiltere’deki ayağını tahayyül bile edemezsiniz. Hastalanan Ayetullah soluğu Londra'da alır. Kraliçe’nin adasından  yayın yapan onlarca Şia TV kanalı var. 

"İngiliz İslamcıları"nın Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi / IIUM (International Islamic University Malaysia)…

Çoğumuz bilmeyebilir, Malezya eski bir İngiliz sömürgesi. 1957'de Malezya'nın İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi.

Resmî dil Malayca olmasına rağmen, halkın hemen hemen hepsinin kusursuz İngilizce konuştuğu Malezya, 1961'de, dönemin başbakanı Abdurrahman'ın (adına bakın Rahmanın kulu ne mübarek isim); Güneydoğu Asya'daki İngiliz kolonilerinin bir federasyon halinde birleşmesi fikrini ortaya atması sonucu 16 Eylül 1963'te yeni federasyon kuruldu. Yeni federasyon Malezya (Büyük Malezya) diye adlandırıldı. Ülke topraklarından büyük çıkarı olan İngiltere, Federasyon'un savunma görevini üstlendi. 

Malezya İslam Üniversitesi, 1983 yılında Bangladeş, Suudi Arabistan, Türkiye, Pakistan, Mısır, Libya, Maldivler ve Malezya’nın maddi katkılarıyla kuruldu. 

İngilizlerin tezeğinde boncuk arayanların bu üniversiteyi anlata anlata bitiremedikleri ortada. Oysa İngiliz istihbaratı bu üniversite üzerinden bölge Müslümanlarının bilinçaltını formatlar. 

IUM International Islamic University Malaysia ve şimdiki Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu…

Davutoğlu'nun bu üniversiteki çalışma süresi sanki efsane bir şeymiş gibi anlatılır. Oysa durum hiç de öyle değildir. Boğaziçi Üniversitesi'nde yetersiz bulunduğu için öğretim üyesi yapılmadı ve o da Malezya'ya gitti. 

Hatta ballandıra ballandıra anlatıldığı gibi kendisine adı geçen İngiliz Sömürge Bakanlığının projelendirdiği International Islamic University’den teklif falan gelmemiştir; bizzat kendisi müracaat etmiştir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. 

1990’ın ilk aylarında ailesi ile birlikte Kuala Lumpur’a taşınan ve  Türkiye’den gelen 15’e yakın öğretim üyesinden biri olan Davutoğlu, Doçent kadrosu ile çalıştığı üniversitede siyaset bilimi bölümünü kurdu. 

İbrahim Kalın, Davutoğlu'nun öğrencisi…

İki yıl için gittiği Malezya’dan dört yıl sonra, 1994'te ayrılan Davutoğlu'nun hiç şüphesiz en önemli öğrencisi Kuala Lumpur’a üşenmeden koştura koştura gelen İbrahim Kalın olmuştur.

Okulu yeni bitiren, yeni evli İbrahim Kalın, bu üniversitede okumak için gerekli parayı, ya da bursu nereden nasıl buldu, kim ya da hangi dernek vakıf veya hayırsever işadamı okul masraflarını karşıladı? 

İbrahim Kalın1994 yılında yüksek lisansını bitirip "Molla Sadra’da Hareket-i Cevheriyye Nazariyesi" başlıklı yüksek lisans tezini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 

Tesadüfe bakın ki hocası Davutoğlu da aynı tarihlerde çoktan İstanbul'un yolunu tutmuştu. Çünkü Refah Partisi, mahalli idareler seçiminde başarı göstermiş, yerel yönetimleri ele geçirmişti. Şimdi sıra  kuluçka dönemi idi. 

"Malezya kardeşliği" mi "Mason kardeşliği" mi?

1990 sonrası Türkiye’deMalezya kardeşliği” oluştu. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun başını çektiği Malezya kökenli akademisyen hareketi, bugün devletin kritik görevlerine talip bir ekol haline gelmiş durumda. 

Onlardan biri de İbrahim Kalın, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun öğrencisiydi. Kalın’ın, “Davutoğlu’nun öğrencisi” olarak anılmasının nedeni bu.

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, İbrahim Kalın…

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Ağustos 2014 Salı akşamı verdiği veda resepsiyonunda “göründüğü kadarıyla” notu düşerek Başbakanlık görevini devralacak ismin Davutoğlu olduğunu söylemişti. 

Hayrunissa Gül’ün kendilerine yapılanlara karşılık olarak sarf ettiği “Asıl intifadayı ben başlatacağım” sözleriyle gündem olan resepsiyonda Abdullah Gül, Davutoğlu’nu siyasete sokan ismin kendisi olduğunun altını çizmişti. 

Ahmet Davutoğlu, bunu hiç inkar etmedi ki? Hatta bir dostunun (!) aracılığıyla 1990’larda Gül ile tanışmasa rotasını siyasete çevirmeyi asla düşünmediğini ifade ediyordu. 

Kalın, 2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı’nın kurucu başkanlığını da yapmıştı…

George Washington Üniversitesi’nde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında Doktorasını tamamlayan Kalın'ın doktora hocası kimdi? 

Oğlu Vali Nasr, İngiliz Dış istihbarat kurumu MI6 (Secret Intelligence Service)'in başkanlığı yapmış olan Sir Robert John Sawers ile birlikte çalışan, İranlı Seyyid Hüseyin Nasr. 

College of the Holy Cross’ta dersler verdi ve derin stratejik hulyalara kapılan Ahmet Davutoğlu'nun kurdurduğu, “AK Parti’nin ‘think thank’ı” denilen SETA Vakfı’nın 2006-2009 yılları arasında Genel Koordinatörlüğü’nde bulundu. 

SETA” deyip geçmeyin, Türkiye’yi idare ediyor!..

Mevcut ve eski SETA üyelerinden bazıları Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi içerisinde üst düzey yetkili olarak görev yapıyor ve aynı zamanda AK Parti yanlısı gazetelerde köşe yazarlığı yapıyor. 

SETA'nın kurucu direktörü İbrahim Kalın, 2014 yılından bu yana Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı'nın Sözcüsü. 

SETA'nın eski İstanbul Genel Koordinatörü ve SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı. 

SETA genel koordinatörü Burhanettin Duran da Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyesi. 

İngiliz ekolünden ama “Amerikan tedrisatından geçmiş bir İslamcı” biliniyor...

İdeolojisinden, akademik faaliyetlerine, devlet görevleri dışında yürüttüğü her türlü faaliyetlerden yazdığı yazılara kadar, gerek dinsel görüşünü ön plana çıkarması, gerekse Amerikancılığı övmekten çekinmemesi bunun belirteci olarak görülebilir” yorumları ile birlikte, bazı kaynaklarda kendisi, “Amerikan tedrisatından geçmiş bir İslamcı” şeklinde tanımlanan Kalın için Banu Avar, 2017 Aralık ayında katıldığı bir söyleşide “Kalın’ın geçmişine ait bilgilerin silindiği, CIA bağlantılı olduğu” iddiasında bulunmuştu.

Kalın, Ahmet Davutoğlu'nun öğrencisi ve halefi…

2009 yılında Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu Başbakan Başdanışmanlığına, Malezya’dan hocası Davutoğlu'nun tavsiyesi ile getirildi. 

Ocak 2010'da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün ilk koordinatörü oldu. 2012 yılında Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlendi. 

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. Son olarak 11 Aralık 2014 tarihinde  Erdoğan tarafından “Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü” olarak atandı.

Bence, “Belden aşağı vurmak” buna derler!

İnsanın “Bu kadarı da fazla” diyesi geliyor… 

Yazılanlara bakılırsa Cumhurbaşkanı, tam bir abluka altında. Cumhurbaşkanı’nı, ABD çıkarlarına göre konuşlandıran, konuşturan bir abluka bu.

Ancak Cumhurbaşkanı’nın etrafına çöreklenmeleri, biraz geçmişe dönük. Ta Başbakanlığı döneminden. “Tezvirat” denilecek yayınlara göre; “CIA’nın gölgesi” olarak adlandırılan Stratfor’un kaynağının, Başbakan Erdoğan’ın, Dışişleri’nden sorumlu Başdanışmanı İbrahim Kalın olduğu, Wikileaks’te yayımlanan “Stratfor Belgeleri”nde ortaya çıkmış. 

Yok daha neler!.. Belki tüm bunlar “Çamur at izi kalsın” türünden karalama kampanyaları olabilir mi?..

Süleymancı görünümlü “Akademi Dergisi” ve Mehmet Fahri Sertkaya…

İbrahim Kalın hakkında olumsuz yayınlar, 2013 tarihini taşıyor. “Süleymancı” görünümlü “Akademi Dergisi”nde, gerçek kimliği meçhul Mehmet Fahri Sertkaya müstear isimli sanal şahıs tarafından yayınlanan haberlerde, “İbrahim Kalın’ın CIA ile ilişkileri” hakkında doğru olup olmadığı ancak Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından tescil edilebilecek bilgiler aktarılmış. 

Bunlardan biraz söz edelim isterseniz!..

Stratfor; parçalanmış Türkiye haritasını ilk yayımlayan düşünce kuruluşu. Amerikan özel istihbarat kuruluşu Stratfor, Amerikan Savunma Bakanlığı birimleriyle birlikte özel kuruluşlara da kritik istihbarat satması ile biliniyor. 

Aynı zamanda “Gayriresmi CIA” olarak da adlandırılıyormuş. Stratfor, merkezi Teksas’ta bulunan bir “Küresel İstihbarat Şirketi”. Bunlar medya okur yazarlığı olan herkesin bildiği ve doğruluğu şüphe götürmeyen bilgiler.

Gerisi biraz farklı, ucu açık, önü açık uçuk iddialar.

Neymiş efendim, Hindistan Bhopal’daki Dow Chemical ile savaş uçağı üreticileri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon gibi büyük şirketlerin yanı sıra, İç Güvenlik Bakanlığı, Deniz Piyadeleri Komutanlığı ve Askeri İstihbarat Örgütü gibi Amerikan devletinin kurumlarına da gizli istihbarat sağlıyormuş.  

Olabilir bize ne!.. 

Ancak bu istihbarat şirketinin veya “tink tank” kuruluşunun Türkiye faaliyetleri bizi ilgilendiriyor. 

Aynı iddialara göre Stratfor; özellikle Türkiye ve Ortadoğu’daki ülkelerde önemli birimlerde görev alan kişilerle kurduğu e-mail ağı ve istişare ağı vasıtasıyla ülkelerin devlet sırları hakkında önemli bilgiler ediniyormuş. 

Üyeleri de bazı bilgileri e-mail aracılığıyla merkeze rapor ettiği ortaya çıkmış. Stratfor Türkiye’de ise birçok üyesi olduğu ve en çarpıcı olanının ise Başbakanın Başdanışmanı İbrahim Kalın olduğu yazılıp çizilmiş.

Stratfor Direktörü G. Friedman’ın Başbakan Erdoğan’ın danışmanı İbrahim Kalın’la ilgili mesajında: “Bu adam büyük bir kaynak, ilişki gizli kalmalı, İbrahim’in müdahale yeteneği bizim statümüzü ortaya koyuyor. Bu adam büyük bir kaynak” dediği deşifre olmuş.

Stratfor’un Türkiye uzmanı Reva Bhalla, Kalın'dan FETÖ’ye yardımcı olmasını istemiş…

3 Mart 2014’te “odatv”’de yer alan bir değerlendirmede, İbrahim Kalın’ın Erdoğan-Cemaat savaşı patlayınca uzun süre yazarlığını yaptığı Cemaat’in gazetesi Today’s Zaman’daki köşesine son verdiği”, “Stratfor’un Türkiye uzmanı Reva Bhalla’nın 10 Mart 2010’da Başbakanlık ofisinde Kalın’la görüştüğü, Stratfor Direktörü George Friedman’ın, Kalın’a “Gülen Hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et” çağrısında bulunduğu ve Kalın’ın bu isteği hemen yerine getirdiği” bilgisi yer alıyor.

Başka şeyler de var, İbrahim Kalın’ın, Georgetown Üniversitesi ile ilişkisinden söz ediliyor. ABD’deki bu ünlü üniversiteye “Cemaat”in de büyük paralar akıttığı, Üniversite’nin 2009 yılında hazırladığı “En etkili 500 Müslüman” listesine Fetullah Gülen’in 13. sıradan girdiği, listeyi hazırlayan iki kişiden birinin İbrahim Kalın olduğu, daha da önemlisi listeye kendi adını sokmayı ihmal etmediği falan yazıyor.  

İbrahim Kalın’ın işadamı Abdullah Tivnikli’ye büyük kızı Rumeysa’nın Bilkent Üniversitesi’ndeki okul taksitini ödettiğinden de söz ediliyor.

Benim aklım karıştı.  

Bu yazdıklarım imalat falan değil. 

Sizlere aşağıda aktardığım linklere tıkladığınızda veya kopyalayıp arama motorlarına yapıştırdığınızda rahatlıkla ulaşabileceğiniz türden bilgiler. 

Çoğunun gerçeği yansıtmadığını veya yansıttığını söyleyemiyorum. Ama devletin zirvesinde, bazı isimlerle ilgili rahatsızlığın olduğu gerçek. 

Kim ne derse desin, güneş balçıkla sıvanamaz. Umarım kamuoyu er-geç hakikati öğrenecektir. 

Hainlere iltimas geçen haindir: Fetullah Gülen'den sonra örgütün başına geçebilecek kişi olarak görülen halen ABD'nin Teksas Eyaleti'nde “FETÖ okuluKuzey Amerikan Üniversitesi'nin (North American University) Rektörlüğünü yapan Prof. Şerif Ali Tekalan'ın telefon görüşmesi yaptığı isimler listesi yayınlandığında nasıl şaşırdığımı bilemezsiniz?

-ABD'deki Fetullahçı Prof. Şerif Ali Tekalan-

Stratfor'un beş milyondan fazla e-posta mesajını okuyunca, kuruluşun Türkiye'ye, birçok ülkeden daha fazla önem verdiği, ülkedeki gelişmeleri daha yakından izlemeye çalıştığı ortaya çıkıyor.

Bunun bir göstergesi de şirketin idari işlerden sorumlu yöneticisi Meredith Friedman'ın, Türkiye konusunda çalışan uzmanların daha planlı ve sistemli bir koordinasyon sağlaması için belirlediği görev paylaşımı. 

Meredith Friedman, 17 Haziran 2010'da Stratfor Direktörü olan eşi George Friedman, Türkiye konusunda uzman analizciler Kamran Bokhari, Reva Bhalla, Scott Stewart ile Emre Doğru'ya "Türkiye'de koordine olmak için sistem" başlıklı bir mesaj göndermiş:

“Türkiye'deki çalışmalarımızı koordine edebilmek için çok çaba göstermeliyiz, zira her birimiz bir noktada bakanlıklarda, düşünce kuruluşlarında, bankalarda, vs. aşağı yukarı aynı insanlarla ilişki kurduk. Kimi zaman bağlantılarımızın mevkii farklıydı (George ile ben Türk Dışişleri Bakanı ve İş Bankası'nın CEO'su ile görüştük, Reva ile Kamran Dışişleri Bakanı/ Cumhurbaşkanı'nın danışmanları ve İş Bankası'nın yöneticileri ya da direktörleriyle biraraya geldi), kimi zaman ise hepimiz aynı kişilerle görüştük (örneğin İbrahim Kalın). Kimi zaman ise aynı dili konuştuğu ve saat diliminde olduğu için kaynaklara Emre'nin bir telefonla ulaşması daha iyi olabiliyor.

Birbirimizle çakışmamızı, çift dikiş yapmamızı, kafamızın karışmasını veya çelişmemizi önlemekten emin olabilmek için işte yapacaklarımız:

1. Türkiye'deki kaynaklarımızla (ya da ABD'deki Türk kaynaklarımızla) irtibat kurmadan önce herbiriniz bu listeye sormak istediğiniz soruyla ilgili bir e-posta gönderecekseniz ve gerçekten acil bir durum olmadığı sürece bu gruptan ek sorular veya yorumlar almayı bekleyeceksiniz. Eğer kaynakla irtibat kurmadan soruyu ya da meseleyi aydınlatabilmek için bu grubun üyeleriyle bir tartışma yapmanız gerekiyorsa, hızlıca bir telefon açın.

2. Kaynaktan cevap aldığınızda ise cevabını hemen bu gruba e-postayla göndereceksiniz ki sorulan soruya verilen cevabı hepiniz görebilsin. Eğer hemen bir analiz [INSIGHT] olarak paylaşılabilecek bir bilgi ise bunu her zamanki yöntemle bilgi akışı takibinden sorumlu görevlilere yönlendirin. INSIGHT'tan sonraki ilk kelime daima ülke ismi olmalı ki Türkiye'den söz edildiğini hepimiz görebilelim.

Kaynaklarımızla olan irtibatı daha senkronize hale getirebilmek ve de George ülkedeyken yaptığı toplantılarda neler söylediğini öğrenebilmeniz için bu yöntemi zamanla daha da geliştirebiliriz. Konfederasyon ortaklarımıza -Hürriyet ve Sabah- soru sormak ve onlardan sorularını almak için farklı bir sistem oluşturuyorum, bunu da size ayrıca ileteceğim.”

Bu e-postadan anlaşıldığı üzere, örneğin Başbakanlık Danışmanı İbrahim Kalın gibi isimlerle, Stratfor'daki bütün Türkiye uzmanlarının ilişkisi var.

Bu ilişki zaman zaman Reva Bhalla'nın 10 Mart 2010'da Kızılay'daki Başbakanlık ofisinde Kalın'la buluşması gibi profesyonel yüzyüze temaslar halinde, bazen de Stratfor Direktörü George Friedman'ın Kalın'a "Gülen Hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et" çağrısı yaptığı ve 48 saat sonra olumlu cevap aldığı 1 Eylül 2010 tarihli e-postasında olduğu gibi özel yazışmalarla ilerliyor. 

İlişkinin bilgi alışverişini aşan bir yardımlaşma/ misafirperverlik boyutu da var, zira George Friedman ve eşi Meredith Friedman bir istihbarat toplama gezisi için 31 Mayıs 2010'da İstanbul'a geldiklerinde, bir yerden bir yere gitmelerinin kolaylaştırılmasında Başbakanlık devreye girmiş. 

Meredith Friedman, kendilerini havaalanında karşılayacak olan şoföre, çok eşyaları olacağı ve geniş bir araba gerektiği konusunda e-posta gönderirken bir kopyasını da İbrahim Kalın'a iletiyor.

E-posta şöyle başlıyor:

“Sevgili Ozan, Bay İbrahim Kalın İstanbul'da olduğumuz süre zarfında ihtiyaçlarımız için bir araba ve şoför ayarlayacağını belirtmişti…”

Aynı mesajda, Friedman 2 Haziran 2010'da İş Bankası Yönetim Kurulu Ersin Özince ile, ardından konfedere ortakları olan Sabah Gazetesi ile yapacakları toplantıların yerini ve zamanını İbrahim Kalın'a ve ulaştırma işlerinden sorumlu diğer kişilere iletiyor.

Ayrıca yine "Derin Posta" gösteriyor ki, Stratfor Türkiye'deki bazı gazetelere haber yaptırmak istediğinde, George Friedman'ın 14 Eylül 2010 tarihli e-postasında "Bu adam büyük bir kaynak... Bu adamla kurduğum ilişki ve yaptığım görüşme kesinlikle gizli kalmalıdır" diye söz ettiği İbrahim Kalın'dan yardım alıyor.

 Bunları ben uydurmadım, kaynakları aşağıda mevcut inanmayan araştırır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Külliye’de temizlik yapması şart!..

Yoksa başının çok ağrıyacağı ortada.

AK Partililerin Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu'na kızmaya hakları yok; çünkü bunların adamları, iktidara nizam veriyor. 

Sahi, İbrahim Kalın’ın üzerinde hangi kurul üyelikleri var? Hepsinden toplamda ne kadar maaş alıyor? Geçinemediği için mi saz çalıp söylüyor? Sahne aldığı bir mekân var mı? 

Sürçi lisan ettimse af ola!

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

Seçilmiş Kaynakça

http://www.aljazeera.com.tr/haber/ibrahim-kalin-cumhurbaskanligi-sozcusu-oldu

https://www.haberturk.com/ibrahim-kalin-kimdir

https://odatv.com/eskiden-gulenci-gazete-icin-calisiyordunuz-28111904.html

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/davutoglu-bizim-mentorumuzdu/128140

https://www.dikgazete.com/cumhurbaskanligi-sozcusu-ibrahim-kalini-ingiliz-casusu-o-gazeteci-ile-kim-bulusturdu-makale,1931.html

https://www.google.com/amp/s/ahvalnews.com/tr/saray/bestepede-iktidar-kavgasi-bir-yanda-fahrettin-altun-diger-yanda-ibrahim-kalin%3famp

http://hdr.undp.org/sites/default/files/hdr2020.pdf

https://archive.is/20131031103107/http://www.theborneopost.com/2011/04/12/all-182-unnamed-sabah-islands-given-names/

https://www.dikgazete.com/ingiliz-istihbarati-londrada-once-cami-ve-islam-kultur-merkezi-kurdu-sonra-isid-teroristlerini-yetistirdi-makale,1797.html

http://www2.unesco.org/wef/countryreports/malaysia/rapport_1.html

https://haber.sol.org.tr/turkiye/turk-dis-politikasi-cercevesini-kimler-belirliyor-seta-ve-ibrahim-kalin-278798

https://www.dw.com/tr/kal%C4%B1n-zaman-gazetesinde-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmad%C4%B1m-yazd%C4%B1m/a-51456329

http://gercekibrahimkalin.blogspot.com/2013/09/recep-tayyip-erdogann-bas-dansman.html

http://arsiv.setav.org/public/UzmanDetay.aspx?Dil=tr&uid=5436&q=ibrahim-kalin / 

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1216392-ibrahim-kalin-kimdir  

https://www.kundir.net/kurt-sanatcilari/ibrahim-kalin-kurt-mudur.html 

http://gazetemanifesto.com/2016/02/22/fidanin-yerine-kalin-mi-geciyor/  

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-49686948.amp

https://www.google.com/amp/s/t24.com.tr/amp/haber/ahmet-davutoglu-konyadan-istanbula-malezyadan-universiteye-danismanliktan-basbakanliga,268379

https://www.google.com/amp/s/www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/iste-malezya-nin-turk-biraderleri-7872193

https://www.google.com/amp/s/www.hurriyet.com.tr/amp/gundem/hoca-simdi-basbakan-27052661

http://www.akademidergisi.net/2013/09/recep-tayyip-erdogan-bas-dansman.html?m=1  

http://akademidergisi.blogspot.com/2013/09/bu-adam-ibrahim-kalin-buyuk-bir-kaynak-cia-friedman-akp-danisman..html

http://akademidergisi.blogspot.com/search?q=ibrahim+kal%C4%B1n&updated-max=2017-04-06T17:17:00%2B03:00&max-results=20&start=5&by-date=false

http://odatv.com/basbakanin-basdanismani-himmetci-kalini-kimse-boyle-anlatmadi–0303141200.html 

http://akademidergisi.blogspot.com/2013/09/basbakan-recep-tayyip-erdogan-bas-danismani-ibrahim-kalin-cia-raportoru-stratfor-derin-baglantilar.html 

http://akademidergisi.blogspot.com/2017/03/ibrahim-kalin-CIA-golge-stratfor-vatana-ihanet-sucu-yargilama-recep-tayyip-erdogan-danisman-ak-parti-egemen-bagis-omer-celik-kurt-yahudileri-icimizdeki-israil-mehmet-fahri-sertkaya-akademi-dergisi-muzik-klibi-cnn-turk.html

http://arsiv.setav.org/public/UzmanDetay.aspx?Dil=tr&uid=5436&q=ibrahim-kalin

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1216392-ibrahim-kalin-kimdir

http://gazetemanifesto.com/2016/02/22/fidanin-yerine-kalin-mi-geciyor/

http://www.akademidergisi.net/2013/09/recep-tayyip-erdogan-bas-dansman.html?m=1

http://odatv.com/basbakanin-basdanismani-himmetci-kalini-kimse-boyle-anlatmadi–0303141200.htm

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Her türlü yorum, editör onayı gerekmeden anında yayınlanır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlâka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Talep edildiğinde "IP no" ilgili mercilerle paylaşılır. Kısa yorumlarınızı, sayfa yenilenme süresi dolmadan “yorum gönder” butonuna tıklayıp kaydetmelisiniz; uzun yorumların, farklı sayfada yazılıp, kopyala-yapıştır şeklinde eklenmesi sayfa yenilenmesi halinde oluşan kayıpları önleyecektir.
Avatar
когда мы были на войне... 2021-01-26 21:57:20

bekir lütfi yıldırım'ın odatv'ye aktardığı "küçük", "masum", "anekdotlar"...

Avatar
когда мы были на войне... 2021-01-26 22:33:10

belki de akademi/medya/siyaset/devlet "piyasa"larının işleyiş usulleri ve esasları böyledir, hım, ne dersin yazar? :)


sanalbasin.com üyesidir