USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ABD, Afganistan’da IŞİD esirlerini Taliban cezaevinden kurtarıyor! Türkiye'dekilere dikkat!

30-01-2019

Avrupa Konseyi’ne göre Türkiye; cezaevlerinde tutulan tutuklu ve hükümlü sayısı bakımından Avrupa'da 43 ülke arasında birinci sırada yer alıyor.

Yabancı mahkûmları çekmek için Türkiye’nin kampanya falan düzenlediği yok.

Buna rağmen Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri’nde yabancı uyruklu tutuklu ve hükümlü sayısı 8 yılda yüzde 150 oranında arttı.

Türkiye Cezaevlerinde kaç IŞİD mensubu var?

2016’da Türkiye'de IŞİD'e üye olduğu iddiasıyla cezaevinde 513 tutuklu ve 7 hükümlü bulunuyordu; bunlardan 274'ü ise yabancı uyrukluydu.

2017 verilerine göre Türkiye'deki hapishanelerde yabancı uyruklu tutuklu ve hükümlü sayısı, 4 bin 704. Terör suçundan hüküm giyen yabancıların yüzde 64'ü terör örgütü IŞİD mensuplarından oluşuyor.

Cezaevlerinde 470'i tutuklu, 28'i hükümlü toplam 498 IŞİD üyesi mahkûm mevcut. 

12-17 yaş arasında 15 yabancı uyruklu çocuk, IŞİD mensubu olduğu gerekçesiyle İnfaz Kurumları ve Tutukevleri’nde   kalıyor.

18-21 yaş arasında 65'i tutuklu 5'i hükümlü toplam 70, 21 yaş ve üstünde ise 390'ı tutuklu 23'ü hükümlü toplam 413 IŞİD üyesi var.  

CIA helikopterleri IŞİD'li teröristleri taşıyor…

Bugünlerde CIA operasyonlarında kullanılan kimliği belirlenemeyen helikopterlerle, çok sayıda IŞİD mensubu, Orta Asya’yı yukarıdan seyretmenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyor.

Amerikalılar bu teröristlerden bu turlar için ücret talep etmedikleri gibi, ceplerine Afganistan’daki üslerinde bastıkları sahte dolarlardan dolduruyor.

IŞİD’li teröristlerin de bundan gocunduklarını sanmam çünkü ABD Doları üzerinde In god we trust” yazıyor.

Bu teröristler, Pakistan’dan Rusya’nın güneyine yakın bölgelerdeki Afganistan’ın Tacikistan sınırına taşınıyor. 

Bölgeye taşınan IŞİD mensupları, özellikle Orta Asya ülkelerinin vatandaşları.  

ABD neden taşeron örgütünü Afganistan’da konuşlandırıyor?

Enerjiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulan ihtiyaçtan!

Bu ihtiyacın karşılığı, Orta Asya’da fazlasıyla mevcut. Ayrıca Orta Asya, Hazar petrolüne ulaşmak için iyi bir mevzi. Ama bu havza; Çin enerji güvenliği için vazgeçilmesi mümkün olmayan derecede stratejik bir geçit. 

Rusya’nın arka bahçesi ve güç siyaseti, gövde gösterisi için bir oyun sahası. 

Yanisi şu ki, Çin, Pakistan, İran ve Orta Asya ülkeleri tarafından çevrelenen ve denize kıyısı olmayan kara ülkesi Afganistan; tutanın elinde kalıyor ve bal tutan parmağını yalıyor, Afgan halkı da birbirinin kanını yalıyor. 

Afganistan bu bölgede Amerika Birleşik Devletleri ve NATO Müttefiklerinin işgalle tutunabildikleri tek ülke.

Bakmayın siz işgal güçlerinin, kukla hükümetlerle yaptıkları anlaşmalara?

Afganistan ve Pakistan arasında yer alan Hayber Geçidi çok eskiden beri önemli ticaret yollarından ve stratejik önem taşıyan askeri noktalardan biri.

Ayrıca İpek Yolu da Afganistan’dan geçiyor. 4000 mil uzunluğundaki bu tarihi ticaret yolu, Hindistan, İran ve Çin medeniyetlerinin kesiştiği kültürel bir dört yol ağzı.

Afganistan’da istikrarsızlık veya güvensizlik ortamı bölgenin istikrarını bozma potansiyeli gösteriyor. 

Böylesi bir durum işgalci ABD ve çok uluslu koalisyon ortaklarının işine gelmez. Korkuları kendileri için tehdit oluşturacak gruplar için verimli bölge haline gelmesi. 

Afganistan’daki durum ve sonuçları!..

Trump Yönetimi, ABD’nin Afganistan Savaşı’nda istediği sonuçları alamamasından Pakistan’ı sorumlu tutuyor. Amerikalı sığır çobanları için çıkarları önemli.

O nedenle Afganistan savaşının Pakistan için ortaya çıkarttığı siyasi ve ekonomik maliyet, kaos ortamı, umurlarında değil. Nasıl olsa fatura Pakistan halkına ve yöneticilerine çıkıyor.

Ama IŞİD'in Afganistan'daki faaliyetleri, ulaşımın güç olduğu ve Pakistan sınırındaki dağlık Nangarhar vilayetinde yoğunlaşıyor. Pakistanlılar ülkelerini korumasın mı!..

Yıllık istatistiklere bakıldığında 21`inci yüzyılın başında, bu bölgede yılda terör eylemlerinin sayısının oldukça düşük olduğu görülüyor.  

Ama ne zaman 2002'de, koalisyon güçlerinin Afganistan`a Irak'a ve komşu ülkelere askeri müdahalesi gerçekleşti işte ondan sonra bu sayı hızla artmaya başladı.

Günümüzde ise Orta Doğu’da yılda işlenen terör eylemlerinin sayısı 1000'e yaklaşıyor. İşgalin bereketi bunlar. Boşuna dememişler “Nerede hareket orada bereket”!..

Mevcut jeopolitik gerçeklerin arka planında bu rakamın daha da artacağı ortada. Ne de olsa “Perşembenin gelişi Çarşambadan belli” değil mi?

Afganistan'da silahlı gruplar Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan sınırlarına yakın ülkenin kuzey eyaletlerinde toplanıyor. Radikal silahlı gruplar bu ülkelerin güvenliği için önemli bir sorun.

İstihbarat raporlarına göre; 2015 Mart ayında Afganistan’da 6 bin 500 yabancı terörist (paralı ajan) aktif görevdeydi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, genel olarak Afganistan'da 50 bin teröristin olduğunu ve bunlardan 2 bin teröristin doğrudan IŞİD`le bağlı olduğu  bilgisini paylaşmıştı. 

Tek günah keçisi ABD değil, Avrupa Birliği de Afganistan’daki durumdan sorumlu…

Amerika günah keçisi ama Avrupa Birliği sütten çıkmış ak kaşık mı?

Balkanların, Kafkasların, Ortadoğu ve Orta Asya’nın karışmasında Avrupa Birliği’nin hiç mi cürmü yok?

Sürdürülebilir sömürgeci geleneklerini pekiştirmek için deveyi hamuduyla yutmak sevdasına kapılmadılar mı? 

Bu Avrupa Birliği ülkeleri; Yugoslavya'nın bölünmesine doğrudan katıldı. Sonuç parçalanmış, birbirine düşman yutulmak için küçültülmüş Balkan devletçikleri. Örgütün genişleme politikası Ukrayna krizini tetikledi.

Afrika'nın kuzeyinde; Suriye, Irak ve Afganistan'da yaşanan süreçlerde AB'nin rolü büyük. ABD’nin, Afganistan politikası en çokta Avrupa’yı vurdu hem de narkotikle vurdu. 

Avrupa, Orta Asya’daki yasadışı narkotik ticaretin ve terörün hedefi oldu. Deyim yerindeyse ektiğini biçti. Enerji faktörü Avrupa Birliği’ni, Orta Asya ile iş birliğine  zorluyor. 

IŞİD yüzünden Afganistan’da işler karışık... ABD-Taliban bir dargın bir barışık…

Afganistan’da ABD’nin istiflediği IŞİD/DAEŞ mensubu hayli fazla. Neden böyle bir şey yapıyor ya da ihtiyaç duyuyor?

Çünkü ABD, uluslararası sistemdeki küresel güç dengesinde, Rusya ve Çin’in, Orta Asya’daki nüfuzunu zayıflatarak, enerji rezervlerine kolaylıkla ulaşabilmeyi ve kontrolü altında tutmayı hedefliyor.

Kendisine küresel aktörlüğü ve dünya jandarmalığını layık gören ABDOrta Asya’daki askeri faaliyetlerini iki amaca göre düzenliyor.

Birincisi; Hazar enerji kaynaklarına güvenli ulaşım ve bunun korunması.

İkincisi; Orta Asya’da bir başka gücün hegemonyasının önlenmesi.

İşte bu amaçlarını ve hedeflerini gerçekleştirmek için ABD, Suriye’de misyonunu tamamlayan IŞİD’i Afganistan’a taşıyor. ABD, bu proje için Celalabat Askeri Üssünü tahsis etti.

Celalabad’daki Amerikan üssünden ayrıca ‘Hilafetin Sesi’ adındaki IŞİD radyosu da yayını yapıyor.

Pentagon’dan gelen askeri danışmanlar, burada 18 ay önce IŞİD için eğitim kampları kurdu.

Amerikalılar Afganistan’da Taliban bölgesinde tutuklu IŞİD/DAEŞ’li teröristleri askeri operasyonla kaçırıyor…

ABD’nin Afganistan’da görevli ordu birlikleri Özel Kuvvetler, Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi’nin elinde tutsak bulunan IŞİD’lilerin kurtarılması için operasyon düzenliyor.

Geçtiğimiz günlerde Bağdiş Vilayetindeki Cvand ilçesinde yer alan Penc Buz bölgesindeki Taliban Hapishanesine ABD ve Afgan Milli Ordu ortaklığında düzenlenen operasyonla 40 IŞİD’li tutsak kurtarılmıştı.

Operasyonda iki Taliban muhafızı da öldürülmüştü. 

Taliban yetkililerine göre bu ilk değil; Amerikalılar daha önce de Taliban hapishanelerini basıp IŞİD’li tutsakları kurtarmıştı.

ABD Özel Kuvvetleri’nin, Afganistan'da IŞİD militanlarının bulunduğu Taliban'a ait hapishaneye gerçekleştirdikleri son terörist kurtarma operasyonunun,  bilgi sızdırmalarını önlemek için olduğu söyleniyor. 

Hatta Taliban güçleri; Covzcan Vilayetindeki, Derzab ilçesinde kuşattıkları IŞİD’li teröristleri tamamen imha edecekleri sırada Amerikalı askerler, işgalciler ve Kabil Yönetimi, 200 IŞİD’liyi helikopterle kurtararak savaş bölgesinden tahliye etmişti.

Amerikalıların hapishane baskınında Çavuş Cameron A. Meddock önce yaralandı sonra tabut içinde Amerika’ya kavuştu. 

Aman dikkat edilsin, Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu terörist IŞİD mensuplarını kaçırmak için Amerikalılar operasyon yapabilir.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Necdet Çelikdönmez
Necdet Çelikdönmez 3 yıl önce
Dik gazete com.yazarı Ömür bey dış politika hususunda bugün Afganistan daki dinci terörist gruplarını işlemiş.Al birini vur ötekine.Kahrolsun hal küresel güçterörist Devletleri ABD İsrail İngiliz AB ülkeleri.Bunlara usaklik eden gafil cahil bağnaz dinci İslamcı teröristler.Hepsi Kahrolsun lar.Yazara kolay gelsin selamlar.
Yeşim Sedir
Yeşim Sedir 3 yıl önce
Afganistan'da Taliban güçleri ile ABD arasında anlaşma imzalandığını okumuştum. Sizce doğru olabilir mi?