13 Ekim 2017 Cuma 14:22
34 Okunma
'Dış politikayı iç politik manevralara alet etmek ayıptır'

TBMM

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Ankara'nın başkent oluşunun yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını, başkent oluşun, Cumhuriyetin 1923'te tescillenmesinin başka adı olduğunu belirtti.

TBMM Genel Kurulunun gündeminde bulunan müftülüklere nikah kıyma yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı değerlendiren Engin Altay, il ve ilçe müftülerinin gözbebekleri, dini rehberleri, inanç merkezleri koruyucuları, yöneticileri, eş güdüm sağlayıcıları olduğunun altını çizdi.

Altay, "Bu toplumu daha fazla ayrıştırmadan bu yanlıştan dönün. Çok kıymet verdiğimiz müftülerimizi de bu kendi oyununuza alet etmeyin." değerlendirmesinde bulundu.

"Anlık deklanşör tespitleri değil ülkenin menfaatleri önemli"

Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD ile yaşanan krizi dönüp dolaşıp, yıllar önce eski Başbakan Bülent Ecevit'in eski ABD Başkanı Bill Clinton ile çekilen bir fotoğrafına bağladığını belirterek, Erdoğan'ın mazrufla değil, zarfla meşgul olma özelliği bulunduğunu savundu.

Liderler arası görüşmelerde medyanın anlık deklanşör tespitlerinin değil, ülkenin menfaatleri için neler elde edildiğinin önemli olduğunu ifade eden Altay, "Dış politikayı iç politik manevralara alet etmek ayıptır, ahlaki değildir. Erdoğan, 'Türkiye artık eski Türkiye değil. Bizden öncekiler yerli, milli değildi; biz yerli, milliyiz' diyor. Yerli ve millilik konusu Erdoğan'ın hiç inandırıcı olamayacağı bir konudur." dedi.

Bir soru üzerine Altay, İdlib'e müdahaleye prensip olarak ters bakmadıklarını aktardı.

TSK'ya başarılar dileyen Altay, en ufak can kaybı olmadan cihatçı unsurların temizlenmesinin sağlanmasını, Fırat Kalkanı'nda yaşananların İdlib'de yaşanmamasını temenni etti.

Muhabir: Meltem Öztürk


dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir