14 Eylül 2018 Cuma 20:51
676 Okunma
Tarihin seyrini değiştiren Miryokefalon Zaferi, 842. yılında törenlerle kutlanacak

HABER MERKEZİ

Malazgirt Zaferinden sonra, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan ikinci önemli zafer olan Miryokefalon Zaferi 842. yılında törenlerle kutlanacak.

Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşen Miryokefalon Savaşı'nın 842. yıl dönümü, Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenecek programla anılacak. Program kapsamında savaşın yaşandığı bölgeler ziyaret edilerek tarihi savaş, yerinde yaşanacak.

ANADOLU’DA TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN 3 ÖNEMLİ SAVAŞTAN BİRİ….

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk tarihi açısından Anadolu'da kritik ve tarihin seyrini değiştiren üç önemli savaşın yaşandığını belirtti.

Anadolu'nun kapılarını Türklere açan 1071 Malazgirt Savaşı1176 Miryokefalon Savaşı ve 1921 Sakarya Meydan Muharebesinin önemli mihenk taşları olduğuna dikkati çeken Turan, Miryokefalon Zaferi'nin diğer iki zafer kadar kamuoyunda yeterince bilinmediğini ifade etti.

Prof. Dr. Turan, bu amaçla kurum olarak zaferin 842.  yıl dönümü dolayısıyla savaşın yaşandığı bölgelerde tarih açısından önemli olan bu zaferi, hem yerinde yaşayıp kutlamak hem de halkın, tarihi olaylara vurgu yapmak amacıyla 15-16 Eylül tarihleri arasında Isparta'nın Eğirdir, Yalvaç ve Gelendost bölgelerinde panel ve tören düzenleyeceklerini belirtti.

KUTLAMALAR CUMARTESİ PAZAR GÜNLERİ... 

Türk Tarih Kurumu, Gelendost Belediyesi ve Hamideli Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Miryokefalon Zaferinin’ 842’nci yıldönümü kutlamaları Gelendost ilçesinde Pazar günü gerçekleştirilecek. 

ANKARA’DAN KALABALIK BİR TOPLULUK DA KUTLAMA TÖRENLERİNDE… 

Miryokefalon Savaşının yıldönümü nedeniyle düzenlenecek etkinliklere başta Türk Tarih Kurumu ve Hamideli Derneği olmak üzere Ankara’daki çeşitli kurum ve kuruluşlardan da  kalabalık bir topluluğun katılacağı bildirildi. 

YABANCI BİLİM ADAMLARI DA KATILACAK...

15 -16 Eylül Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecek olan etkinliklere, Japon, Rus, Sudan ve Suriyeli bilim adamlarının da katılacağı kaydedildi.  

.

dikGAZETE.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir