Ergenekon’du, Balyoz’du, Sarıkız, Ay ışığı, KCK ve Şike davalarının hepsinin kumpas olmasına tamam… “Hepsine Eyvallah" diyelim şeklinde başladığı yazısında, -belki de o yöre insanı olmasından ötürü en çok mağduriyet ya da çevresi itibariyle tehlike yaşamış biri pozisyonunda da olan) İlhami Işık, soruyor: 

"FETÖ'nün tüm davaları kumpastı; hepsine eyvallah! Peki neden islami davalar ve örgütlerle ilgili davalar kumpas olmuyor? FETÖ her davada kumpasçı, ama bir tek Hizbullah ve benzeri davalarda dürüst ve namuslu davranmış, bunu mu demek istiyorsunuz?"

İşte, “Af değil, yeniden yargılama!” başlığı altında, sonu kaosa kadar gidebilecek "Hukuk ve Adalet farkı"na da özellikle dikkat çeken İlhami Işık yazısı

:

“Ey siyasiler, ey savcı ve hakimler!” demeyeceğim artık. “Ey vicdanlar!” diyeceğim. FETÖ'cü hakim, savcı ve polisler tarafından binbir hile ve kumpas, iftirayla tutuklananlara tüm davalarda yeniden yargılama yolu açtınız ve doğru da yaptınız.

Şimdi soruyorum, elinizi vicdanınıza koyunuz.

Ergenekon kumpastı… Eyvallah

Balyoz kumpastı… Eyvallah

Sarıkız, Ay ışığı kumpastı… Eyvallah

KCK kumpastı… Eyvallah 

Şike kumpastı…

FETÖ'nün tüm davaları kumpastı; hepsine eyvallah!

Peki neden islami davalar ve örgütlerle ilgili davalar kumpas olmuyor?

FETÖ her davada kumpasçı, ama bir tek Hizbullah ve benzeri davalarda dürüst ve namuslu davranmış, bunu mu demek istiyorsunuz?

AF İSTEMİYORLAR… YENİDEN YARGILAYIN BELKİ DAHA FAZLA SUÇ DA BULURSUNUZ...

Kaldı ki bu davadan yargılananlar tahliye talebinde bile bulunmuyorlar, tek istekleri yeniden yargılama; niçin ve neden bunu yapmıyorsunuz? 

Yeniden yargılayın, belki daha fazla suç da bulursunuz.

Ya da bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nı öldürmek isteyen veya tanklarla insanları katleden dünün muktedirlerinin, o dönemde insanları domuz bağıyla öldürebileceğine inanmıyor musunuz?

O zaman gerçek çıksın ortaya; her türlü kötülüğü yapmış olan bu hakim ve savcıların yıllardır içeride tuttuğu insanlara yanlış yapmadığına inanıyorsanız, mesele yok?

EN YALANCI SAHTEKAR VE KUMPASÇI ÖRGÜT TARAFINDAN YARGILANDILAR VE HALA İÇERİDELER...

Tekrar soruyorum elinizi vicdanlarınıza koyun; bu insanlar yıllardır en yalancı, sahtekar ve kumpasçı örgüt tarafından yargılandılar ve hala içeride yatıyorlar. 

Bu örgüt tarafından yargılanan tüm yapılar yeniden yargılandı. Neden ve niçin bunları da yeniden yargılamıyorsunuz?

Hukuk sağlıklı bir toplum için elbette önemlidir; ama bir toplumun toplumsal sağlığını koruyan yegane şey adalettir. Tatmin edilmemiş adalet toplumun hafızasındaki kaostur

Adaletin özenle korunması, toplumsal huzur ve iç barışın teminatıdır.

Hukuk adalet terazisinde tartıya çıkmadan adil ve tarafsız olamaz.

Adil yönetimler adalet müesseselerini göz bebekleri gibi korurlar, korumak zorundadırlar, aksi takdirde toplumdaki güven duygusu zayıflar ve toplum kaotik bir bölünmenin eşiğinde bulur kendini.

HUKUK ADALETİN BİR PARÇASI OLMAKTAN ÇIKARILDI...

Özellikle 1960 yılından sonra vesayetçi bürokratik iktidarlar, bu ülkede hukuku adalet terazisinin kefesi olmaktan çıkarıp, her kim muhalif ise onu arkadan vuracak bir hançere dönüştürdüler. 

Hukuk, adaletin bir parçası olmaktan çıkıp, siyasi faaliyetlerin aracı haline getirildi. Dolayısıyla yargı bürokrasisi dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar Türkiye’de önem kazandı.

Çünkü adalet, adil olmanın terazisi değil, her sabah erken davranan birilerinin ele geçirdiği bir kılıca dönüştü.

Böyle bir süreçten adalet beklenmez. 

Böyle bir zihniyetten tarafsız adalet çıkmaz.

Çıkmadı da.

Eğer çıksaydı, sizi temin ederim; bu ülkede hiç kimse asla darbe yapma cürreti göstermezdi.

Belki de adaletin özenle korunup uygulanması, kendi başına darbe yapmanın koşullarını toptan ortadan kaldırabilirdi.

Gecikmiş adalet, adalet değildir denilir.

Bu çok doğru bir laftır. Ama haksızlığın telafisi için, adalete müracaat etmek için hiçbir zaman geç değildir.

İlhami Işık, Star - 6 Şubat 2017, Pazartesi-

:
Yazıda siyahlaştırma ve arabaşlıklar ile bazı paragraf açmalar bize aittir.

dikGAZETE.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir