13 Kasım 2017 Pazartesi 18:02
29 Okunma
Sanık eski üsteğmen eski tabur komutanını suçladı

ANKARA

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığının Beştepe Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 244 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam ediliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı davası başladı

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, olay tarihinde Mamak 28. Mekanize Tugay Komutanlığında görevli sanık eski Üsteğmen Bora Polat hakim karşısına çıktı.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da evinde bulunduğu sırada, sanık eski tabur komutanı Yarbay Ertuğrul Terzi'nin kendisini arayarak alarm durumuna geçildiğini, bölüğü bir an önce toplaması için emri verdiğini söyleyen Polat, bunun üzerine karargah dışındaki personeli, birliğe katılış yapmaları için aradığını ifade etti.

O gece Terzi'nin emriyle hareket ettiğini savunan Polat, ilk başta Suriye'ye yapılacak olası bir harekat için alarm verildiğini düşündüğünü söyledi.

Neden alarm verildiğini sorduğu Terzi'nin kendisine, Genelkurmay Başkanlığına terör saldırısı olduğunu, güvenlik önlemi almak için buraya gideceklerini söylediğini aktaran Polat, daha sonra Terzi'nin bütün bölük komutanlarını yanına çağırarak tutulacak bölgeleri harita üzerinden gösterdiğini anlattı.

Birer zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ve zırhlı muhabere aracıyla (ZMA) Milli Kütüphaneden Genelkurmay Başkanlığına devam eden kavşağın kontrolünün kendisine verildiğini kaydeden Polat, tabur binasının önüne indiği sırada Terzi'nin gözetiminde askerlere mühimmat dağıtıldığını bildirdi.

"Polise ve halka ateş etmemi istediler"

Emniyet görevini yerine getirdiği sırada bulunduğu yolun karşı tarafından bir polis zırhlı aracının geçtiğini, bu sırada tanımadığı bazı rütbeli personelin polis aracına ve halka ateş etmesini istediğini anlatan Polat, bu duruma anlam veremediğini savundu.

Tanımadığı bir askeri şahsın Genelkurmay Başkanlığından "ateş serbest" emrinin verildiğini söylediğini bildiren Polat, bu son gelişme üzerine yanlış bir işin içinde olduklarını, bunun üzerine babasını aradığını ifade etti.

Babasıyla yaptığı görüşme sonucunda darbe girişiminden haberdar olduğunu öne süren Polat, "Terzi'nin bize lanse ettiği gibi bir terör saldırısı olmaması ve buna rağmen bize ateş etmemiz için emir vermesi bende şüphe uyandırdı. İki kez Terzi'yi aradım ulaşamadım. Tugay kurmay başkanını da aradım ona da ulaşamadım. Daha sonra ulaşabildiğim bütün personelime darbe yapıldığını, tabur komutanı Terzi'ye güvenilmeyeceğini anlattım." iddiasında bulundu.

Muhabir: Tanju Özkaya-Ertuğrul Subaşı

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir