21 Temmuz 2017 Cuma 15:37
38 Okunma
'Mescid-i Aksa için sesimizi yükseltelim'

İSTANBUL

"Eyüp Buluşmaları" kapsamında bir araya gelen 54 ilahiyatçı, alim ve akademisyenin İsraili'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki göstermek amacıyla imzaladığı bildiride, "Artık açıkça anlaşılmıştır ki Müslümanlar, Filistin ve Kudüs davasını bir beka ve var olma sorunu olarak kabul etmedikçe bu tür olaylar devam edecek ve siyonizm daha da ileri gidecektir. Ehl-i İslam Kudüs ile İstanbul, Kahire, Şam, Bağdat, Sana, İslamabad, Mekke, Medine'yi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görmedikçe İslam aleminde zulümler, baskılar hiç bitmeyecektir." denildi.

Fatih'teki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, 54 ismin ortak imzasının yer aldığı "Mescid-i Aksa için sesimizi yükseltelim" başlıklı bildiriyi, katılımcılar adına ilahiyatçı yazar Abdullah Yıldız okudu.

Filistinli Müslümanları en temel insani hak olan ibadet özgürlüğünden mahrum bırakan İsrail'in, bununla yetinmeyip Mescid-i Aksa'ya elektronik dedektörler yerleştirdiğini anlatan Yıldız, "Terör rejimi, namazlarını Aksa kapılarında kılan cemaate sert şekilde müdahale ederek zulmünü daha da artırdı. Bu arada Kudüs eski müftüsü İkrime Sabri de yaralandı." dedi.

İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, Müslümanların sessizliği, Müslüman ülkelerin liderlerinin zulümlere kayıtsız kalmasının siyonizmi cesaretlendirdiğini anlatan Yıldız, halkı Müslüman olan ülkelerin iş birlikçi liderlerinin, Müslüman Kardeşler teşkilatına, Katar'a karşı gösterdikleri haksız ortak tavrı, İslam'ın amansız düşmanı İsrail'e karşı göstermediğini söyledi.

"Ümmetin her bir ferdi ve yöneticisi, siyonist tuzağı görmeli"

Siyonizmin, İslam dünyasının parçalanmışlığını fırsat bilip hamleler yaptığına vurgu yapan Yıldız, şöyle devam etti:"Irak, Suriye, Mısır, Yemen, Katar'da olup bitenler de siyonizmin önünü açıyor, elini güçlendiriyor. Artık açıkça anlaşılmıştır ki Müslümanlar, Filistin ve Kudüs davasını bir beka ve var olma sorunu olarak kabul etmedikçe bu tür olaylar devam edecek ve siyonizm daha da ileri gidecektir. Ehl-i İslam Kudüs ile İstanbul, Kahire, Şam, Bağdat, Sana, İslamabad, Mekke, Medine'yi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görmedikçe İslam aleminde zulümler, baskılar hiç bitmeyecektir. Ümmetin her bir ferdi ve yöneticisi siyonist tuzağı görmeli ve bir araya gelmeden özgür olamayacağımızı, Kudüsümüzün ve Mescid-i Aksamızın da özgür olamayacağını artık fark etmeli ve hep birlikte sesini yükseltmelidir."

İmzacılar adına Yıldız'ın okuduğu bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı:"Peygamberler diyarı Filistin topraklarının işgali kabul edilemez, İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez, İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez, ezanımızın yasaklanması, mescitlerimizin ibadete kapatılması kabul edilemez, mescitlerin işgal edilmesinin ve gerçek maksatlarının dışında kullanılmasının ne demek olduğunu en iyi Türkiye coğrafyasında yaşayan biz Müslümanlar biliriz. Bu yüzden İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kapatmasını, Müslümanları namaz kılmaktan men etmesini tüm gücümüzle lanetliyoruz ve tüm Müslümanları Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya, gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. Yüce Rabbimizden, çevresini mübarek kıldığı Mescid-i Aksa'yı, Peygamberler şehri, Hz. Ömer'in, Selahaddin Eyyübi'nin, Sultan Abdülhamid'in emaneti Kudüs'ü özgürleştirecek şuur, güç ve vahdeti biz Müslümanlara vermesini niyaz ediyoruz."

Söz konusu metni imzalayan isimler ise şunlar:

"Abdullah Büyük, Abdullah Cihangir, Abdullah Taylan, Abdullah Yıldız, Abdullah Trabzon, Abdülaziz Kutluay, Abdülhamid Kahraman, Abulhamid Ramazanoğlu, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Abdülvahap Ekinci, Adnan Demircan, Ahmet Ağırakça, Ahmet Hamdi Yıldırım, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Varol, Ali Rıza Demircan, Ali Rıza Temel, Ahmet Bulut, Bülent Yıldırım, Celalettin Vatandaş, Emrullah Hatiboğlu, Faruk Beşer, Halil İbrahim Kutlay, İbrahim Cücük, İhsan Süreyya Sırma, İhsan Şenocak, Kazım Sağlam, Kerim Buladı, Mahmut Toptaş, Maruf Çelik, Mehmet Beşir Eryarsoy, Mehmet Çelen, Mehmet Göktaş, Mehmet Paksu, Mehmet Said Yaz, Mehmet Salih Ekinci, Metin Karabaşoğlu, Molla Abdullah Yıldız, Muhammed Emin Yıldırım, Muhammed Özkılınç, Mustafa Ağırman, Mustafa Karataş, Nureddin Yıldız, Ömer Döngeloğlu, Ömer Faruk Akkaya, Ramazan Kayan, Recep Songül, Salih Turgut, Şinasi Gündüz, Talha Hakan Alp, Vehbi Karakaş, Yaşar Kandemir, Yusuf Kaplan, Yusuf Ziya Kavakçı."

Muhabir:Murat Paksoy

dikGAZETE.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir