dikGAZETE.com, isim (domain) daha önce alınmış olmasına rağmen, 2014 Kasım-Aralık ayları itibarıyla ufak ufak o zamanki “yazılım”ın da verdiği rahat kullanımla “Beta sürümü” üzerinden filizlenmişti.

Sonrasında o yazılım, yerini manşet resimleri bir türlü oturtulamayan ancak çok daha özellikli bir başka yazılıma bıraktı. Ardından Şubat 2015 İHA aboneliği ile gelen haberler, siteye otomatik olarak düşmeye ve yetişilebildiği kadarıyla da üzerinde çalışılarak verilmeye başlandı.

Bu geçen bir yıl içersinde sitemizin başına gelmeyen “iş” de kalmadı.

TWITTER HESABIMIZ ÇALINDI!..

Siteye otomatik olarak ajanstan doğrudan giren haberler, @dikgazete Twitter hesabı üzerinden de anında, takipçilere link olarak ulaşıyordu. (Bunu tam randımanlı olarak o ilk haldeki gibi olsun bu son yazılım kaynaklı olarak yapamıyoruz henüz!) Site, daha emekleme aşamasında ve başka hiç bir mecrada herhangi bir tanıtım ve reklama girmeden adını duyurmaya başlamışken önce Twitter hesabı “Hack”lenerek çalındı. Hesap, günler süren uğraşı ve yazışmalar sonucu geri alındı ama bu çok basit bir şeydi. Yapılmasını tasarladığımız başka bir yığın “şey” de o noktada, o günlerdeki yazılım kaynaklı olarak yapılamadı. 

BİR YIĞIN “ŞEY”…

Bir haber sitesinde olması gerekenler bir türlü yerine yerleştirilemedi o başlangıç aylarında.

Ne “Vakitler” ne “Tablolar” ne “Yazarların yeri” ne video ve foto galerilerdeki simge durumları, ne de başka bir yığın “şey”!..

(Bunların her biri şu anki yazılım üzerinde mevcut ama bunun kapasitesi de bu kadar ve asla olması gereken noktada değil!)

Olmadı!..

Sonunda “Başkalarının yaptığı gibi ‘Profesyonel’ bir yazılım üzerinden sürdürelim” dedik ve şu anki “görüntü” ile de beş-altı aydır, yine çeşitli aksaklıklara rağmen siteyi sürdürüyoruz. Hep böyle “Aksaklıklar”la değil ama daha da sürdürmeye inşaallah kararlıyız.

SİLİNME VE YER DEĞİŞTİRMELER…

Yazılım değiştirilmesi sonucu, önemli kayıplarımız ve kategorilerde kaymalar, yer değiştirmeler oldu.

Mesela, önceki yazılım üzerinde yer alan haber metni içine gömülü çok sayıda fotoğraf silindi…

Mesela, haber ana fotoğrafı olarak konulmuş fotoğraf, haber içine gömülen çok daha zayıf karelerle yer değiştirdi…

Mesela, “Foto Galeri” olarak ayarlanmış galeriler tamamen gitti…

Mesela, Videolar yok oldu (Bunlardan kimi, zamanla düzeltildi ve daha düzeltilmeye de devam ediyor.)

Mesela, kategorilerdeki yer değiştirmeler sebebiyle eski haberler olması gereken yerde değil.

Mesela, ve en önemlisi de haberlerdeki “Görüntüleme sayıları” silindi; bunların içinde “binlerce tık” almış çok okunan haberlerin görüntülenme sayıları sıfırlandı.

Değişiklik elbette ki eskiye nazaran iyi oldu ama öyle bunaltıcı sıkıntılar da oldu ki bu sıkıntılar, olması gereken başka “eksiklikler”in giderilmesinin de önüne geçti.

Mesela bir “Saat / zaman gösterge paneli” projemiz vardı kutusunu bile açmadık.

“Günün Sesi…” mesela!.. Çok daha değişik bir formatta olacak ve daha farklı duracaktı. “Günün Fotoğrafı…” ve “Günün Karikatürü…” de aynı şekilde! Bunları şimdilik aslında olması gerektiği gibi kullanamadığımızdan, çeşitli uzun ya da kısa aralıklarla güncelliyoruz.

AĞIR-AKSAK…

İşin ta başından beri en önemli ve kahredici tarafı, bu “”te hem işi yaparken işin içinde olan, içeriden ve dışarıdan bir şeyler yapmaya çalıştığı izlenimi de vererek kazık sokmaya çalışan bazı “dost yüzlü sahtekârlar”dan (Eyüüüp!.. Bu laflar sana -ve senin kadar olmasa da  “yakın” duran başka bir-iki kişiye- değil; sakın alınma ha!.. Senin çoğu zaman nasıl, birşeyler yapma çabası ve emeği içinde olduğunu herkes biliyor! -Bu arada, genç kardeşimiz Eyüp, webmaster olarak bir çok şeyi, bu işi ticari ünvanlar altında profesyonelce yaptığını iddia edenlerden ve onların istihdam ettikleri webmasterlerden daha iyi ve daha çabuk bir şekilde yapıyor!-  Allah razı olsun!.. )  hem dışarıdan gelen çeşitli baltalamalar yüzünden hem de birilerinin siteyi ille de bir yerlere oturtma çabaları sebebiyle oluşan sıkıntılarla da olsa, ağır-aksak bu günlere geldik çok şükür! 

Sırf bu ve benzer sebeplerden ötürü siteye bir künye de kasten oluşturmadık. Zaten tam ve gerekli olan yeterli kapasiteyi kullanamıyoruz henüz.

DOĞRUDAN SON DAKİKA…

Mevcut gidişatta İHA abonesiyiz ve oradan akan haberler, anında ve “geldiği gibi” siteye “doğrudan” otomatik olarak fotoğrafları ile birlikte giriyor.

Yayıncı olarak, gelen haberi istenildiği şekilde “evirip-çevirerek”, başlık ve içeriğini aynı haberi kullanan pek çok yayıncının yaptığı gibi ve kimi haberleri de mecraından saptırarak (İşin mutfağında olmayanlar ya da mutfağında olup da işin dışında kalanlara kolay yoldan “iş”i anlatmak isteyenler tarafından -nasıl geri ve ahmakça da bir ifadeyse o- buna da “Habere takla attırmak” deniyor!..) vermenin avantajı yerine, o bölümde, haberler (Yetişemediğimiz ve yetiştiremediğimiz için ve de “Parasını ödüyoruz -Tamam her haberi de vermek zorunda değil kimse ama- neden çöpe gitsin ki” diye) ajanstan geldiği gibi görünsün istedik.

Aynı haberler, gerçi kategorilere ve ana manşete de giriyor; bunun en büyük sıkıntısı da haberin kaynağından ayırt edilememesi ve arama motorları açısından “sakıncalı” görülmesi ama bu durumu ileride daha verimli hale getireceğiz.

Bu durumun haber almak isteyen açısından asıl faydası ise haberi ilk elden, kendi kaynağından anında ve doğrudan okuyucu ile buluşturmak, haberi herhangi bir manüplasyona maruz bırakmamak. 

“Her haber önemlidir” mantığı burada devreye giriyor ama bazı haberler gerçekten daha önemlidir. bunun takdirini ise burada da yine siteye giren veriyor.

Manüplasyon değil, haber verme, yazarlarla ve haberlerle dik durmanın ötesinde herhangi birilerine yaranma ya da sırf hit yükseltme çabası ile başlıkta başka, içerikte başka cümlelerle “tıklatma” peşinde değil, haberi aktararak bu işi götürmeye çalışıyoruz.

Böyle-böyle giderken daha fazla okuyucuya ulaştığımızın her geçen gün daha da artıyor olmasını görmek bize şevk veriyor.

Bakalım önümüzdeki zaman hayırlısıyla neler gösterecek.

İşte, yayına başlamasının üzerinden (Kasım 2014) 1 yıldan fazla zaman geçen ve iddialı bir alan olan habercilikte, “tek başına” ve hiç bir cemaat, sermaye, kurum, kuruluşa sırtını dayamadan, dar kadro ve imkânlarla sadece adını aldığı dik duruş üzerinden ilerlemeye çalışan bir haber sitesinin kısa macerasının özeti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir