07 Haziran 2017 Çarşamba 11:52
27 Okunma
MÜSİAD üretimi besleyen faizsiz model hazırlıyor

İSTANBUL - Mücahid Eker,Handan Güneş

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, kar odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözümlerin oluşturulması için çalışma yaptıklarını belirterek, "Önümüzdeki süreçte yeni bir alternatif model ortaya koyacağız." dedi.

Kaan, MÜSİAD'ın milli ve yerli üretim modelini benimseyen üyelerden oluşan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, özellikle Anadolu'da sanayide ciddi boyutta üretim yaptıklarını söyledi.

Üyelerinin hızlı trenden tramvaya, vagondan otomotiv yedek parçasına kadar üretimde bulunduğunu anlatan Kaan, özellikle otomotiv yan sanayisine destekleyici ekipman sağlayan ve alanında ilk 10'a girmiş firmalarının olduğunu ifade etti.

Kaan, yerli otomobille alakalı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) yaptığı çalışmaya MÜSİAD olarak destek vereceklerini kaydederek, "Bu konuda altyapımız var. Bazı üyelerimiz elektrikli otomobil konusunda çalışmalar içinde. Spor otomobil konusunda üretim yapan üyelerimiz var." dedi.

"Yerli ve milli üretime var gücümüzle destek oluyoruz"

Ayrıca bu konu üzerine Makine Sektör Kurulu üyelerinin ciddi şekilde eğildiğini ve Bursa bölgesinde bir kümelenme çalışmaları olduğunu anlatan Kaan, aynı zamanda Otomotiv Sektör Kurulunun da yeni dönemde önemli çalışmaları olacağını bildirdi.

Abdurrahman Kaan, savunma sanayisinde de 27 üyelerinin bir araya gelerek Gebze Teknokent'te SAHA İstanbul'u kurduğunu ve bu alanda ciddi üretim yapacak çalışmalar içinde bulunduğunu belirtti.

Kırıkkale bölgesinde de yine savunma sanayisinde yatırım yapan üyeleri olduğunu aktaran Kaan, High-Tech Port fuarıyla da savunma ve havacılık sektörünün önde gelen paydaşlarını bir araya getirdiklerini söyledi.

Kaan, "MÜSİAD olarak yerli ve milli üretime var gücümüzle destek oluyoruz. Yeni dönemde de bu konuya ağırlık vermek hedeflerimiz içinde." diye konuştu.

"İşsizliğin yanında işçisizlik sorunu da var"

Türkiye'nin ivedilikle çözmesini istedikleri konuların başında işsizliğin geldiğine dikkati çeken Kaan, "Fakat işsizliğin yanında sanayiciler olarak işçisizlik gibi bir sorunumuz da var. Üretimde çalıştıracak yeterli sayıda vasıflı ya da vasıfsız eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bu konuya bölgesel olarak bakılıp, işsizliğin yoğun olduğu bölgelere daha fazla destek verilmesi; işsizliğin az olduğu, işçi bulunamayan yerlerde ise bazı avantajların kısıtlanması gerektiğini düşünüyoruz." yorumunu yaptı.

Kaan, Türkiye’de genç işsizliğin yüzde 23'lere ulaştığını, ancak gençlerin daha çok kamuda işe girme anlayışı içinde olduğunu dile getirdi.

Sanayici ve iş adamları olarak asgari ücretin de üstüne çıkmalarına rağmen işçi bulamadıklarına işaret eden Kaan, sanayi sitelerindeki iş ilanlarından da bunun görülebileceğini bildirdi.

"Faizin olduğu bir sistemde her zaman sömürü vardır"

Mevcut ekonomik sistemin bütün piyasa aktörleri üzerinde "faizsiz bir ekonomi mümkün değil" algısı oluşturduğunu belirten Kaan, şunları kaydetti:

"Ancak biliyoruz ki faiz olmazsa olmaz bir koşul değil. Kendi firmam olarak da söyleyeyim; ilk 500 firmanın içindeyiz ama biz krediyle çalışmıyoruz. Bugün piyasadaki tüm aktörler 'Kredisiz bir hayat düşünülemez ve kredisiz büyüme olmaz' tarzında yaklaşım içinde. Faizle dönen bir ekonomide rant ekonomisi vardır. Faizin olduğu bir sistemde her zaman sömürü vardır.

"Enflasyon hedefine ulaşabilmek için imalat sanayiye yatırım yapılmalı"

Kaan, MÜSİAD'ın gelecek hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi:

"2020 hedeflerimizde 20 marka çıkartma çalışmamız olacak. Kendi üyelerimiz ağırlıklı olmak üzere marka çıkarmak istiyoruz. Turquality destekleri de var. Bunun yanı sıra yeni dönemde kurumsal check up çalışmamız olacak. Bunun neticesinde 3 yıl içerisinde 'inoday' denilen bazı alanlarda çeşitli illerimizde marka büyütücü faaliyetler yaparak algıyı da yukarı çıkarmak... MÜSİAD iş adamını birçok alanda geliştiren bir kurum. Bir de MÜSİAD Gençlik Kurulumuz var. Yeni yönetimimizde 5 tane genç MÜSİAD başkanımız var. Gençlere büyük önem veriyoruz. Devletler için de şirketler için de önemli olan sürdürülebilirlik. 5 genç MÜSİAD başkanı da bu konuda MÜSİAD'ı ve ülkeyi belli bir yere getirecektir."

Kaan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyonla mücadelede yüzde 5 hedefi koyduğunu ancak diğer kısmın eksik kaldığına işaret ederek, "Enflasyonla mücadelede 'arada spekülatörler var' gibi ifadeler söyleniyor. Spekülatörler nerede olur? Ürünün olmadığı alanda olur. Ürünün bol olduğu bir yerde spekülatör olmaz. Orada enflasyon da olmaz. Burada biz de birçok sorun yaşadık. Bunu sadece Merkez Bankasına da yıkmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

Enflasyon hedefine ulaşabilmenin, imalat sanayinin ciddi bir şekilde yatırım yapılarak sorunlarının çözülmesinden geçtiğini dile getiren Kaan, TCMB'nin döviz açık pozisyonlarında riski iyi yönettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam çağrısına karşılık MÜSİAD'ın 250 bin yeni istihdam sağlayacağını belirttiğini aktaran Kaan, şu anda istihdamlarının 2 milyona yaklaştığını söyledi.

Kaan, 250 bin istihdam sözlerini yıl sonuna kadar tamamlamış olacaklarını sözlerine ekledi.


dikGAZETE.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka ve dini değerlere aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, yorum sahibine ya da içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir