08 Mart 2017 Çarşamba 23:02
37 Okunma
Stoltenberg'den 'Kosova' açıklaması

PRİŞTİNE

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova Güvenlik Güçleri'nin (FSK) silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi yönündeki adımlardan endişe duyduğunu belirtti.

Stoltenberg, NATO'nun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, bugün Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Başbakan İsa Mustafa ile telefonda görüştüğünü, FSK'nın anayasal değişiklik olmaksızın silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi için atılan adımlardan endişe duyduğunu bildirdi.

Bu tür tek taraflı adımların faydasız olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Kosova makamlarına Belgrad yönetimi ile yakın temas içinde olması çağrısında bulundu.

NATO'nun profesyonel ve çok etnikli bir güç olan FSK'yı desteklediğini belirten Stoltenberg, açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"FSK'nın yapısı, görevi ve misyonu, Kosova'nın anayasal kanunları uyarınca bir meseledir. FSK'nın görevi önerilen şekilde gelişirse, NATO'nun özellikle kapasite geliştirme yönünde gösterdiği bağlılık düzeyini gözden geçirmesi gerekecek. Bunu şubat ayındaki Kosova ziyaretim sırasında da belirttiğim gibi bugünkü telefon görüşmelerimde de tekrarladım."

ABD Büyükelçiliğinden tepki

Öte yandan, ABD'nin Priştine Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada da anayasal değişiklilik olmaksızın FSK'nın dönüşümü ile ilgili verilen teklif hakkında ABD'nin endişeleri aktarıldı.

Açıklamada, FSK'nın kademeli ve şeffaf bir şekilde NATO standartlarına uygun olarak dönüşümünün desteklendiği ifade edilirken, dönüşümün Kosova Anayasası ve çok etnikli demokrasisini yansıtan kapsayıcı ve temsil edici siyasi sürece uygun olarak yapılması gerektiği belirtildi.

Muhabir: Dzihat Aliju

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir