18 Ekim 2016 Salı 16:17
38 Okunma
Karadenizli kadın çiftçiler Fransa'da

PARİS

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu başkanlığındaki heyet, Ordu Valiliği ve Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (KARAD) iş birliğiyle başlatılan "Kırsal ve Ekonomik Kalkınma Projesi"ni, Fransa Tarım Bakanlığında tanıttı.

Balkanlıoğlu, projenin sunumunda yaptığı konuşmada, proje ile yatırım ile istihdamı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ordu'nun, Giresun ile dünyada en fazla fındık üreten bölgede bulunduğunu ifade eden Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

"2013 yılında don olmuştu ve sıcaklık eksi 10 dereceye düştüğü için fındık dalında donmuştu. Türkiye’de sadece bu iki ilde fındık üretimi olmayınca dünyadaki fındık fiyatı 4 kat arttı. Ayrıca Türkiye’de en fazla bal üreten il Ordu’dur ve bazen yıllık üretim 17 bin tonu bulur."

"Projeler Fransa için de önem arz ediyor"

Fransa Tarım Bakanlığı Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Müsteşarı Pierre Marie ise projenin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ordu bölgesindeki tarımdaki ve tarımsal faaliyetteki çeşitlilik oluşturmaya amaçlayan projeler, Türkiye için olduğu kadar Fransa için de önem arz ediyor. Bu yıl hem Avrupa’da hem de Fransa’da tarım bakımından büyük krizler yaşandı. Bu yönüyle çeşitlilik yaşanabilecek herhangi bir sıkıntıya karşı bir çözüm üretilmesini sağlıyor."

Projenin sunumunun ardından Ordu'nun yöresel yemeklerinden örnekler sergilendi.

Vali Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet, Paris'ten sonra Fransa'nın güneyindeki Toulouse ve Agen şehrinde temaslarda bulunarak bölgedeki tarım ve tarıma yönelik eğitim faaliyetlerini inceleyecek.

Muhabir: Onur Usta

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Son Güncelleme: 18.10.2016 16:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol