12 Ekim 2017 Perşembe 13:07
52 Okunma
Kadınlar altın telleri takılara dönüştürüyor

TRABZON-Duygu Avunduk

Trabzon'da çok sayıda kadın, kuyumcuların verdiği altın telleri işleyerek hasır bilezik ve gerdanlığa dönüştürüyor.

Trabzon genelinde bir çok mahallede hasır işlemeciliği yapan kadınlar, Ortahisar ilçesinde özellikle Kurtuluş Mahallesi'nde bir araya geliyor. Kadınlar, kuyumcuların verdiği altın telleri, ince ince işleyerek hasır bilezik ve gerdanlık üretiyor.

Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, AA muhabirine, hasırın bir kültür mirası olduğunu belirterek, "Hasır 1950 yılından sonra ilgi görerek yüzlerce kadının evlerinde ördüğü bir gelenek hale geldi." dedi.

Yazıcı, hasırla ilgili bir çok proje hayata geçirdiklerini ifade ederek, "Trabzon'un kalkınmasında hasır bileziğin çok büyük katkısı var. Ağırlığına göre 15 ila 35 bin lira arasında satışa sunuyoruz. Hasır vazgeçilmez bir unsurdur" diye konuştu.

Hasır işlemeciliği yapan 50 yaşındaki Emine Nalcı, 35 yıldır çifte adı verilen cımbızla 22 ayar altın tel ördüğünü belirtti.

Hasır örücülüğünün artık mahallenin geleneği olduğunu dile getiren Nalcı, "Bu işi öğrenmeye ilk olarak kara gümüşle başlıyoruz, beyaz gümüşle devam ediyorsunuz, elinizi düzelttikçe altın telden hasır örüyorsunuz. Birbirimizle sohbet ederek işlerimizi yapıyoruz. Bu iş usta çırak meselesi. Ben de başkalarına öğrettim. Bu şekilde birbirimizi meslek sahibi yaptık." dedi

Mahallede 15 yıldır hasır ören Sema Boliç ise örücülükten elde edilen gelirle çocuklarının ve evinin masraflarını karşıladığını söyledi.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir