17 Nisan 2018 Salı 15:02
56 Okunma
İmamın gönüllü okuma yazma mesaisi

ZONGULDAK - Cem Sürmeneli

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde imamlık yapan 35 yaşındaki Erkin Kayar, rahatsızlığı nedeniyle okuma yazma kursalarına katılamayan yaşlı kadının evine giderek gönüllü eğitmenlik yapıyor.

İlçeye bağlı İsafakılı köyü Bekaroğlu Camisi'nde 6 yıldır imam hatiplik görevini sürdüren Kayar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında, gönüllü eğitici olmaya karar verdi.

Köyde rahatsızlığı nedeniyle okuma yazma kursuna katılamayan 65 yaşındaki Şehriban Kılıç'ın evine giderek okuma yazma sürecine katkı sağlayan Kayar, bu yönde talepte bulunan vatandaşlara destek olmayı kendisine vazife görüyor.

"Destek olabiliyorsam ne mutlu bana"

Kayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuma yazma seferberliğine destek olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Elinden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalıştığını belirten Kayar, "Köyde imam olarak görev yapmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında ilçemizde ve köyümüzde okuma yazma kursu açıldı. Biz de köyümüzde okuma yazma bilmeyenleri tespit ederek okuma yazma kursu açtırdık." dedi.

Kayar, kursa katılmak isteyen ancak sağlık nedenlerinden dolayı yürüyemeyen Kılıç'a yardımcı olmak istediğini anlatarak, "Kamu Yönetimi ve İlahiyat Fakültesi mezunu olduğum için Halk Eğitim Müdürlüğünce bana evde okuma yazma kursu verebilecek düzeyde olduğum söylendi. Ben de gönüllü olarak Şehriban teyzemize okuma yazma öğretmeye başladım. Haftada 3 gün ikindi namazının ardından okuma yazma öğretiyorum. Okuma yazma seferberliğine destek olabiliyorsam ne mutlu bana. Köyümüzde kursa gidemeyen diğer yaşlılarımız da okuma yazma öğrenmek istediklerini söylediler. İnşallah onlara da öğreteceğim." diye konuştu.

"Kurs açılacağını duyunca çok gitmek istedim"

Kılıç da okuma yazmayı öğrenmeyi çok istediğini dile getirdi.

Küçükken bahçe işleri nedeniyle babasının kendisini okutmadığını söyleyen Kılıç, "Ayağımdan rahatsız olduğum için yürüme güçlüğü çekiyorum. Köyde okuma yazma kursu açılacağını duyunca çok gitmek istedim ama evden çıkamıyordum. Köyümüzün imamına söyleyince o da gönüllü olarak kurs verebileceğini söyledi. Onun sayesinde okuma yazma öğreniyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir