13 Şubat 2018 Salı 16:32
71 Okunma
'Beyaz kent'in çocukları için kayak tesisi kuruldu

ARDAHAN - Günay Nuh

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsiminin en sert geçtiği illerin başında gelen ve yılın büyük bir bölümünü karlı geçiren Ardahan'ın Hanak ilçesinde ilkokul öğrencilerine yönelik kayak tesisi kuruldu.

Yalnızçam Dağı'ndaki kayak merkezinde yeni sistemlerin kurulmasıyla iki yıl önce atıl duruma düşen 250 metre uzunluktaki babylift sistemi, Hanak Kaymakamlığınca ilçeye getirildi.

Bir hafta önce Hanak Özel İdare mevkisinde kurulup faaliyete geçen babylift sisteminin olduğu tesis, hafta içi ilkokul öğrencilerine hizmet verecek.

Aylarca karla kaplı olan kentte çocukların küçük yaşta kayak öğrenmesi amacıyla kurs verilecek tesiste, hafta sonu da yetişkinler için kayak yapma imkanı oluşturulacak.

Hanak Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Gökmen Aslankılıç, denize kıyı olan memleketlerde yüzmenin bilindiğini, karlı memleketlerde de kayağın bilinmesi için çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda kaymakamlığın kendilerine verdiği maddi destek ile öğrenciler için kayak sitemi kurduklarını belirten Aslankılıç, söz konusu sistemle ilkokul öğrencilerine kayak öğrenme şansı doğduğunu ifade etti.

"Çocuklarımız da kayak yapmayı öğrensinler"

Aslankılıç, iki yıl atıl kalan babylift sistemini tamamen kendi imkanlarıyla Yalnızçam'dan getirip Hanak'a kurduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Burayı kayak temel eğitim tesisi olarak hizmete açtık. Çocuklar, çocukken kayak yapmayı öğrenecekler, nasıl ki deniz kıyısında olanlar yüzmeyi biliyorsa bizim çocuklarımız da kayak yapmayı öğrensinler. Bu çerçevede 4. 5. ve 6. sınıf öğrencilerine yönelik "Kayak Öğreniyorum" projesi yürütüyoruz ve çocuklara kayak öğretiyoruz. Ardahan'da proje için kayak antrenörü getirdik. Öğrenciler hem kayak kursu görüyor hem de kayak imkanı buluyor."

Gökmen Aslankılıç, şimdilik ilkokul öğrencilerine yönelik kurslar olduğunu ancak ilerleyen zamanlarda kursların tüm öğrencileri kapsayacağını bildirdi.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir