21 Eylül 2018 Cuma 16:42
105 Okunma
Asırlık merdanesini Kent Müzesi'ne bağışladı

VAN

Kent hafızasını canlı tutmak, kültürel mirası korumak ve turizmin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Şerefiye Mahallesi'nde atıl durumdaki Teknik ve Endüstri Lisesi binasının Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor.

Müze bahçesinde düzenlenen törene katılan 85 yaşındaki Kaptanoğlu, evinde sakladığı el yapımı 100 yıllık merdaneyi Kent Müzesi'ne bağışlamak üzere Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'na teslim etti.

Kaptanoğlu, Van yöresinde "kindirek" olarak bilinen merdaneyi uzun yıllardır evinde muhafaza ettiğini söyledi.

Evindeki diğer malzemeleri de müzeye bağışlayacağını anlatan Kaptanoğlu, müzenin kente büyük bir değer katacağını söyledi.

"Durağan, statik bir müze anlayışıyla hareket etmiyoruz"

Vali Zorluoğlu da Kent Müzesi projesinin kentin vizyon projelerinden biri olduğunu, binanın restorasyon çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Van'a ve ülkeye yakışır bir projeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade eden Zorluoğlu, şöyle dedi:

"Doğrusu ilk başta 7,5 milyon lira bir maliyetle bu işin çözülebileceğini düşünmüştük ama işe girdikten sonra bu rakam iki katına çıktı. 13 milyon liraya çıktı. Dolayısıyla maliyet olarak da önemli ve büyük bir proje. Burada Van'ın geçmişten günümüze kültürel, sosyal yaşamına ve kısmen ekonomik yaşamına ait mekanlar oluşturuyoruz. İnşallah Kent Müzesi yerli ve yabancı birçok misafirimize, hemşehrilerimize, çocuklarımıza ve gençlerimize çok büyük bir katkı sağlayacak."

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

sanalbasin.com üyesidir